Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пивко вино, дъхав зехтин и силен чай от Турция

Много българи избират Турция за лятната си почивка. От журналистката Мира Баджева обаче ще научим, че туризмът там не се изчерпва с щедър ол инклузив и море. Тя посвети цял брой на издаваното от нея списание на различната Турция, която никога няма да опознаем, ако държим да останем в морските курорти и околните им забележителности. Оказа се, например, че във филигранно издялания от каменна дантела град Мардин е заснет най-рейтинговият сериал на комшиите – "Далечен град".


Пътешествието из Турция обещава да бъде безкрайно, особено когато става дума за храна – опасно вкусна във всеки от регионите, но по своему неповторима. Особена ако към нея добавим пивкото вино, дъхавия зехтин и силния чай.

А Мира Баджева, освен кулинарни, разчертава исторически и културни маршрути за бъдещи пътешествия. Сигурна съм, че ще си набележим поне няколко чисто нови посоки в съседна Турция за лятото, а защо не и за ски през зимата. Както научаваме, там пистите хич не са лоши.


Снимки: Турското министерство на културата и туризма

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Радослава Бекова

Д-р Радослава Бекова: Наградите "За жените в науката" дават самочувствие и създават научно семейство

На 26 ноември в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН се проведе 15-та церемония по връчване на отличията "За жените в науката" , организирана от ЮНЕСКО и Софийския университет "Св. Климент Охридски".  В "Нашият ден" разговаряме с Радослава Бекова , доктор по хидробиология и ихтиология – част от екипажа на единствения научно-изследователски кораб в Черно..

публикувано на 27.11.25 в 09:37
Афиш на събитието

Фестивалът на науката започва с над 70 събития и международни гости

Днес започва третото издание на Фестивала на науката . То ще продължи до неделя, 30 ноември . Четиридневната програма включва повече от 40 учени в 70 събития , 15 щанда с демонстрации и две изложби , разположени в пет различни пространства. Специален гост на фестивала ще бъде френският антрополог д-р Оливие Живър , който ще се срещне с..

публикувано на 27.11.25 в 08:19

"Музейко" – епизод 3: Бъдеще

Науката се превръща в игра, когато можеш да я пипнеш и помиришеш, да скочиш с двата крака в друг свят, да експериментираш и да се изненадваш. Когато можеш да мечтаеш. Продължава пътешествието в най-големия детски научен център в България, който се намира в София, "Музейко". Смислов и физически център в интериора на детския музей е неговото..

публикувано на 26.11.25 в 15:57
Проф. Иван Гаврилов и проф. Арман Постаджиян носители на наградата за медицина

Човекът с голямото сърце...

Човешкото сърце не е просто анатомия или орган, то е нарицателно, метафора, често експлоатирано в поезията, в литературата, в киното. Много пъти бива употребявано в народопсихологията, в пословиците и поговорките, в човешките взаимоотношения. Аз винаги съм вярвал, че повечето лекари и лекарският персонал са хора с големи сърца – съпричастни,..

публикувано на 26.11.25 в 12:16

Положителното влияние на младежките субкултури в спорта

Националната спортна академия представи изследване на тема "Младежките субкултури в спорта", което анализира и описва по какъв начин спортът се явява обединяващ фактор на младежи с различна култура, социален статус, ценностна система и жизнен опит. То засяга модерните градски спортове като паркур, брейкинг, уиндсърфинг, сноубординг и др...

публикувано на 25.11.25 в 16:54