Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преображенията на писателя и художник Михаил Тошков в специална изложба

На 19 юни от 18 ч. в Национален литературен музей

Снимка: Национален литературен музей

Катя Зографова

Литературната изследователка и главен уредник на Националния литературен музей Катя Зографова отправя в ефира на "Terra Култура" покана за изложбата "Преображения. Писателят и художник Михаил Тошков" – на  19 юни (четвъртък) от 18 ч.

"Избрах  Михаил Тошков за изложбата, защото мисля, че сме в дълг на този толкова интересен човек, който умееше да постига диалога между изкуствата. Отдавна се интересувам от подобни ансамблови творци", заявява Зографова.

По думите на литературната изследователка през 1989 година Тошков е бил недолюбван от критиката. Поезията му е смятана за подвластна на "естетиката на грозното", творбите му са били сатирични, шаржовете на писатели, художници и властимащи – убийствени.  

"Обвиняваха го в маниерност и модернизъм, той обаче беше еретично непреклонен и не промени своя начин на писане и на мислене", казва Зографова.

Тошков живее до 93-годишна възраст. Неговата дъщеря Ахинора Тошкова, преподавател в НБУ, е човек, отдаден на издаването, популяризирането и съхраняването на поетичното и художественото му творчество. Изложбата е възможност да бъде видяно едно от най-големите дарения за Националния литературен музей, подчертава Зографова.

Според литературоведа Тошков е притежавал умение не просто хумористично, а леко саркастично да напипва душевната структура – нещо, което ще бъде видяно в поредица от представени в изложбата шаржове.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35

"Многострадалната Геновева" оживява на сцената на Старозагорския театър

Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..

обновено на 23.07.25 в 10:52

"Лятна филмомания" в Банско

Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..

публикувано на 22.07.25 в 16:39

Троян и Габрово в творчески диалог чрез художничката Пепа Църова

Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни".   Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..

обновено на 22.07.25 в 12:01

Фестивалът "Дунавски вълни" стартира с богата програма във Видин

Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..

обновено на 22.07.25 в 11:15