Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Красимира Христова: Важни препоръки за пациенти с хипертония през лятото

| обновено на 18.06.25 в 12:55
Доц. Красимира Христова
Снимка: „Аджибадем Сити Клиник“

Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова, кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци.

Според доц. Христова високите температури предизвикват разширяване на кръвоносните съдове, което води до понижаване на артериалното налягане. Това може да е особено опасно за пациентите с хронични сърдечни заболявания, затова специалистите препоръчват преди настъпване на горещините пациентите да се консултират с лекаря, който ги наблюдава. Целта е да се избегне прекомерно спадане на кръвното налягане, което може да се засили именно в летния период.

Интересен факт е, че при част от хората, които дори не са диагностицирани с артериална хипертония, горещините могат да отключат симптомите на това заболяване. Затова често в летните месеци започва лечение именно на хипертонията, провокирана от необичайния стрес върху организма.

Горещините водят и до повишено изпотяване, което причинява дехидратация и натоварва сърцето. В резултат се увеличава сърдечната честота и пациентите могат да усещат сърцебиене, особено през най-горещите часове на деня. За това доц. Христова съветва да се избягва престой навън в обедните часове и да се търсят по-хладни помещения.

Важно е също да се има предвид, че климатизираните помещения не трябва да са прекалено студени – разликата в температурата между външната среда и стаята не трябва да надвишава 10 градуса, тъй като рязката промяна също предизвиква стрес за организма.

Особено внимание трябва да обърнат пациентите с предсърдно мъждене, което е рисков фактор за инсулт. Тази група трябва строго да следи състоянието си и да приема назначените медикаменти под лекарски контрол.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината за яйцата. Световно разследване разкри ужаси и в българска птицеферма

Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..

обновено на 18.06.25 в 15:14

Тревожна тенденция: Ракът на гърдата засяга все повече млади пациенти

1381 пациенти са били оперирани през последната година в отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия към Университетската специализирана болница по онкология в София. Гост в ефира на  Lege Artis  беше   д-р Ваня Митова.   По думите ѝ броят на оперираните пациенти остава относително постоянен, тъй като е ограничен от капацитета на..

обновено на 18.06.25 в 12:21

XR Talks Bulgaria: Геймификация, изкуствен интелект и бъдещето на виртуалната реалност

Третото издание на XR Talks Bulgaria  – инициативата, посветена на бъдещето на виртуалната и добавена реалност – събира отново ентусиасти, експерти и творци в търсене на вдъхновение и познание. Събитието поставя акцент върху пресечната точка между геймификацията в XR (разширена реалност)  и изкуствения интелект , отбелязвайки важен момент в..

обновено на 18.06.25 в 11:24
Янина Танева

Подозираме едно целенасочено отписване на културата като национална задача

43 % от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека, 63 % не са ходили на театър, 83% не са ходили на класически концерт, опера или балет.  40 % от пълнолетните българи не могат да си позволят посещение на културно събитие на живо по финансови причини, а 16 % не посещават културни събития, защото не им..

публикувано на 18.06.25 в 10:41
Иван Георгиев

"Академия за иновации" 2025: Безопасността печели първото място

Успешно приключи 12-ото издание на " Академия за иновации" , събитието отново доказа, че младите таланти в България не само мечтаят, но и създават решения за реални проблеми. Тази година участие взеха 23 отбора, включващи 76 участници, а до финалната фаза достигнаха само седем екипа. Големият победител в надпреварата бе отбор Blaze Guard..

обновено на 18.06.25 в 09:59