Лев Толстой пише през 1904 г. статията "Опомнете се", печатат я за първи път в Англия. Статията е за Руско-японската война и в нея класикът се възмущава от факта, че в самото начало на XX век хората още се занимават с такова безсмислено и противно нещо като да се осакатяват едни други чрез войни.
Нито Първата, нито Втората световна война, нито Виетнам, Палестина, Украйна, Иран са били на дневен ред тогава.
Говорим с писатели, поети и познавачи на делото на Толстой за това дали думите могат да се преборят с желанието на хората за власт, завоевания и добиване на целите с насилие, или и самото слово става оръжие за политическо надмощие и манипулация.
Според един от участниците – поета и общественика Едвин Сугарев, тоталитарните държави предпочитат насилието навън, но и навътре в своите граници, защото циментира властта.
Според поета и белетриста Петър Чухов работа на пишещия е да е честен пред себе си, и да отчита човешките слабости и пороци, като степенува вредите от тях.
Младият Теодор Манев, току-що завършил Немската гимназия в София и участвал в престижни поетични турнири, организирани от Столична библиотека, говори за предизвикателствата пред юношите в света, пълен с несправедливост и несъвършенство, и как думите на писателя са възможен коректив на обществените конфликти.
Йордан Йорданов – наричан "последният български толстоист", се включва от Варна, за да разкаже за убежденията си, че моралното учение на Толстой е не по-малко значимо от романите му, и за перипетиите си около създаването на читалище "Ясна поляна" и във Варна, освен съществуващото такова в бургаското село Ясна поляна.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg