Събитието се проведе за четвърти път с домакинството на Биологическия факултет на Софийския университет. То увенчава целогодишната работа на ученически научни клубове в цялата страна.
Фондация Сай Хай е основана от Ели Стойкова и Ренета Богданова с цел и мисия да насърчава и подпомага заниманията с наука и изследователския подход в обучението на гимназистите. По-късно към екипа се присъединява Димитър Иванов, който от началото на годината е член на Управителния съвет. В рубриката "Всичко за образованието" той споделя впечатления от тазгодишния фестивал и разказва за партньорската работа на фондацията с учители и училища от страната.
"Националният Сай Хай фестивал е кулминацията на един едногодишен цикъл, който организираме с училищата в програмата на Сай Хай и той всъщност обединява всички екипи от страната… Мога да кажа, че тази година наистина имаше прогрес, имахме над 150 посетители и доста голямо количество отбори - не само такива, които са по програмата на Сай Хай, но проявиха интерес и отбори извън програмата от други училища както от София, така и от провинцията… Наистина много зареждащо както за нас като посетители и организатори, така и за самите деца, виждайки техния ентусиазъм, тяхното удовлетворение от това, което са свършили през годината, да го покажат, да заинтересоват своята публика, наистина е много приятно за всеки."
Методиката, разработена от екипа на фондацията, не ограничава тематично избора на учениците, а им показва стъпките на така наречения научен или изследователски подход, чрез който могат да стигнат до решения на проблеми от различни сфери на живота. Освен обучение и подкрепа на учителите, фондацията осигурява на отборите консултации с изявени преподаватели от висшите училища, експерти и професионалисти от различни области.
Срещата в ефира с представители на два от наградените отбори чудесно илюстрира предпочитанията на младите към определени теми и благотворния ефект, който оказва върху тяхната съзидателност и старание свободата на избор, придружена с надеждна методика и качествено наставничество.
Отбор "Здраве" от Гимназията с преподаване на чужди езици "Асен Златаров" в Хасково с ръководителка Таня Бояджиева спечели голямата награда на журито с проекта си, насочен към менталното здраве на учениците. Осмокласничките Кристина Петрова и Яница Янкова разказват за осъществяването на идеята си и за ефекта от нея върху съучениците им.
С награда от публиката беше отличен отборът от СУ "Св. Кирил и Методий" от гр. Козлодуй за проекта "Екотоксикология на препаратите за растителна защита" и решението, което предлагат за справяне с проблема. Ръководителка на училищния клуб е Ирена Кочева. За увлечението си по науката и работата на отбора разказват десетокласничките Сирма Стоянова и Елена Димитрова.
Снимки: фондация Сай Хай
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg