Открива се изложбата "Дечко Узунов. Пътни Бележи", посветена на 125 години от рождението на художника. На 25 юни от 18.00 часа в галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийска градска художествена галерия, ще бъде представена експозицията, част от серията изложби, които СГХГ подготви за отбелязване на годишнината през 2024-та. Публиката ще има възможност да се запознае с по-малко известна страна на творчеството на Дечко Узунов – скици, рисунки, акварели, които разказват за неговите пътувания още от ранното му творчество до края на неговия живот.
"Дечко Узунов е от художниците, които денонощно рисуват. Той навсякъде прави своите скици, според възможностите, разбира се – акварели, по-малки или по-големи произведения с темперни бои. Маслените му картини са познати на всички, които се вълнуват от изкуството на този наш бележит художник. В нашия фонд на галерия "Дечко Узунов" имаме 13 хил. единици, това е много сериозен фонд, и периодично правим различни изложби от това богато творчество. Може би този негов начин на живот като художник, пак казвам – независимо дали е на заседание, в командировка или в свободно пътуване със семейството – той винаги намира начин да рисува. Затова, когато подреждахме фонда, аз реших, че е много важно и интересно да покажем тези пътни бележки, като ние показва малка част в тази изложба, за да се види от какво той се вълнувал, какви моменти е отразил - като идеи, като форми, като композиции. Трябва да кажем, че тази свобода на творческо движение, което той има, именно това любопитство към света", каза в "Артефир" кураторът на изложбата .
Изложба среща публиката със скици от Париж, Венеция, Атина, Истанбул, Лайпциг, Дубровник, Мексико и Пекин. Дечко Узунов е бил много впечатлен от Китай и няколко пъти посещава страната. Освен в Европа, Азия и Северна Америка художникът постоянно пътува и из България. Привлечен от специфична архитектура и природа, реките, езерата, той изобразява любимите си подбалкански градчета, планините Рила, Пирин и Родопите, както и Черно море и неговите пристанищни градове.
"Хора се срещат рядко в тези пейзажи и когато ги има, те са без особено значение за художника, просто фигури и силуети", допълва Аделина Филева.
Изложбата "Дечко Узунов. Пътни Бележи" е създадена като пътуваща експозиция и е представена в българските културни институти в Берлин, Париж, Виена и Рим. Като естествен завършек на тази обиколка, тя ще може да бъде разгледана през летните месеци в галерия "Дечко Узунов" до 26 октомври. Експозицията е придружена от каталог, достъпен в книжарницата на Софийска градска художествена галерия.
Повече за местата и културите, впечатлили художника, и за богатия му и разнообразен разказ за природата, архитектурата, хората и събитията, които се разкриват в неговите пътни бележки – чуйте от Аделина Филева в звуковия файл.
"Театър на чудесата" е уникален фестивал, посветен на сътрудничеството между артисти и учени. Той пренася чудесата на науката на сцената чрез силата на театъра и разказването на истории. "Театър на чудесата" е пространство, в което се срещат креативността и любопитството. Тазгодишното издание на фестивала е с разширена програма, включваща..
В търсене на изгубени семейни връзки в Мозамбик, хореографката и танцьорка Мария Косса довежда изкуството на Африка в България. От години в основания от нея и съмишленици Център за африканска култура и изкуство "АфриКая" (AfriKaia) в София, тя популяризира африканската култура. Философ по душа, Мария счита, че e много важно какво излъчваме и какво..
С вълнуваща експозиция в HOSTGALLERY, София приключи арттерапевтичният проект "Изкуство, създаващо радост", насочен към деца, преминаващи през дългосрочно болнично лечение. Той беше осъществен в периода февруари – септември 2025 г. в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и санаториум "Царица Йоанна" в гр. Трявна. В осем тематични срещи, изпълнени с..
Берлин, дворът на бившата Хамбургска гара, днес национална галерия за съвременно изкуство, вероятно слушателите ни са я чували като Хамбургер банхоф. Стотици са се събрали в градината и празнуват откриването на голямо арт събитие. Електронна музика, екстравагантни облекла, коктейл бар във фургон, мобилно студио на берлинското радио РББ, което излъчва..
Отзвук от фестивала "Златна роза" и какво да очакваме през новия филмов сезон у нас – коментар в "Нашият ден" на актрисата Мартина Апостолова , която беше и член на журито в конкурса за пълнометражен филм. "Българското кино е в застой" , заявява Апостолова, според която застоят е и в идеите, и в темите, и в стилистиката, и във визията...
Как казусът с Благомир Коцев илюстрира усещането за несправедливост у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислав Величков от..
Волейболистът Владимир Николов заедно със съпругата си Мая – също волейболистка, днес са щастливите родители, които доказаха, че семейството е сила и..
С вълнуваща експозиция в HOSTGALLERY, София приключи арттерапевтичният проект "Изкуство, създаващо радост", насочен към деца, преминаващи през дългосрочно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg