Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщането към ценностите с театралния “Малък сезон” 2025

Фестивалът на Театрална работилница “Сфумато” ще се проведе от 25 юни до 7 юли

Снимка: БГНЕС

Започва “Малък сезон” 2025 в Театрална работилница “Сфумато”. Тази година фестивалът ще се проведе от 25 юни до 7 юли. Като продължение на новата Основна програма на “Сфумато” “Незабрава” – темата на предстоящото фестивално издание е "Итака. 21 век. Завръщане към ценностите“.

“Едно от най-важните качества на театъра е, че е жива среща, разговор – и буквален, и метафоричен – между това, което се случва на сцената, и това, което е вътре в залата от зрителите. (…) Най-важното за мен и за този "Малък сезон“, а и за всички останали вече 24 малки сезона, е именно срещата на тези най-млади в театралните и сценичните изкуства с една публиката, която е възпитана, култивирана, със силен вкус. Тя задава въпроси, даже и по време на представлението, със самото си присъствие и с все по-изискващия си вкус. 

Стефан ИвановНай-младите на сцената могат да отговорят и на техните критерии. Това за мен е голямо удоволствие, когато гледам постижения в театъра от студенти, от току-що завършили, от т.нар. "дебютанти“, каза в “Артефир“ драматургът и поет Стефан Иванов, част от екипа на Театрална работилница “Сфумато”.

Събитията са 42 на брой и ще се състоят във всички зали на театъра и в пространствата пред и около него.

Входът за всички е свободен и винаги е бил, без значение каква е културната и политическа ситуация. Това продължава и ще продължи да е така – въпреки всичко.

Предвиждат се дванайсет дни на активна творческа работа върху автори и идеи. Ще има лаборатория за актьори, за движение и за сценичен и театрален текст с Матилде Ларшон от Швеция, Марион Дърова и Маргарита Младенова. Срещи-дискусии с изтъкнати европейски театрални творци, културни мениджъри, журналисти и хуманитарни експерти, като Галин Стоев, Нуно Кардосо, Флориан Хирш, Карме Портачели, Ксавие Нович, Золтан Чеп, Даниела Жойта, Мария Черешева и Явор Сидеров.

Тези срещи имат за цел да обогатят младите театрали, да им вдъхнат увереност и да им дадат възможност да чуят истории, до които не могат да достигат в своето работно, репетиционно всекидневие.

“Не трябва театърът да се мисли като нещо затворено само за себе си, театралното съсловие – също. Представленията винаги – и съзнателно, и несъзнателно, даже без да си дават сметка – са открити към обществото, към зрителите, към това, което се случва тук и сега в България и отвъд границите ѝ.

Това ще се усети в представленията по Йордан Радичков, по Хайнер Мюлер, по представлението на Анна Верховска, която е украинска актриса и музикантка, по представлението "Празен град“ от Деян Дуковски, включително даже и по представлението “Алиса“ на младия екип. Ще има представление и по Шекспир и Достоевски. 

Ще бъдат прожектирани и филми, като новия филм, получил множество награди, на Павел Веснаков – “Безветрие“. Ще има представление по Людмил Станев, Горан Стефановски, Том Стопърд – който е гледал “Розенкранц и Гилденстерн са мъртви“ на Голямата сцена на Народния театър, ще може да сравни с версията на по-младия театрален екип, който сега завършва НАТФИЗ. Ще има и още много, но наистина най-важното са срещата и диалогът“, обясни Стефан Иванов.

Чуждестранното представление в тазгодишното издание на “Малък сезон” 2025 е “Кротка” по Достоевски на театър “Антон Панов” от Струмица, Македония. Специалният фокус с прожекциите на филми ще включва още “Тихи наблюдатели” с режисьор Елица Петкова и “Черни бегълци”, документален филм за ТР “Сфумато” на Любомир Младенов. 

Ще има и десетки оригинални представления на млади български театрали.

“Много бих искал да кажа колко се радвам, че ще има представление и го чакам с нетърпение – по поезията на невероятната поетеса и преводачка Мария Вирхов, която си отиде наистина трагично преди 10 години, при това от хора, които не я познават. Поколение, което не я е срещало на живо, не е слушало как тя чете стихотворенията си, а беше наистина впечатляващо. Има неща, които надскачат поколенията, и това е смисълът и на този фестивал. 

Във връзка отново с разговорите и срещите, за мен е много важна дискусията, чието заглавие е “Защо мълчим?“. Тя е с Явор Сидеров, който е преводач, но най-вече историк и журналист, получил образованието си в чужбина, и Мария Черешева, която е журналист и председател на АЕЖ-България. “Защо мълчим?“ – наистина има неща, за които си говорим на четири очи или на маса, неформално, за тях не говорим публично. 

Това е сърцевината на този разговор и мисля, че целият фестивал по един или друг начин е именно за това – как да излезем публично с естетическите и етическите си ценности и да ги заявим. Много се радвам, че това идва и този път от най-младите поколения в сценичните изкуства, и много им благодаря за това“, допълни Стефан Иванов.

По негови думи “битката за духовност, култура и изкуство е всекидневна. Тя не е веднъж и завинаги, тя е постепенна, с малки сражения, с лични съревнования, най-вече човек със самия себе си. Нещо неотложно е, особено днес, в тези изключително размирни и агресивни времена”.

Всички подробности за тазгодишното издание на “Малък сезон” 2025 и за номинираните до пет събития с възможност за включване в програмата на сезон 2025 – 2026 година на Театралната работилница, под заглавието “Сфумато Нови имена“ – чуйте от Стефан Иванов в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС, личен архив и Театрална работилница “Сфумато”
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50