За положението и институционалното състояние на българската култура, както и за каузите, за които работи фондация "Манол Пейков и приятели", в "Нашият ден" говори Манол Пейков, народен представител, член на комисията за култура и медии в Народното събрание.
В началото на разговора Пейков коментира оставката на Кирил Петков, като депутат и съпредседател на ПП: "Има нужда от още време и от точна информация. За мен лично, когато един лидер на партия, който притежава авторитет и любовта на хората, подаде оставка, това винаги е един достоен жест."
"Най-голямото предизвикателство пред културния сектор е да създадем някаква предсказуемост. Откакто се занимавам с политика активно, установих, че това всъщност е основният проблем на всички сектори. Всяка година се повтаря един и същи сюжет от различни правителства и администрации – до много късно няма яснота за бюджетите в сферата на културата – и това е смазващо за хората, които се занимават с култура", заявява Пейков.
Народният представител, който от години се занимава с книгоиздаване, поставя акцент върху недостатъците на програма "Преводи" на Национален фонд "Култура".
"Програмата не се прави в услуга на кандидатите, а в услуга на администраторите", казва Пейков и изтъква недостатъците на процедурата, които затрудняват чуждестранните кандидати.
"За жалост, в България културата е приоритет само на хартия и на думи. В последните 5 години покрай политическите ежби изобщо не се стига до тази тема", казва още Пейков.
В края на разговора гостът споделя как се развива каузата на фондация "Манол Пейков и приятели" за превръщане на къщата на Димитър Талев в Прилеп в къща за литература и превод с музей.
Чуйте разговора в звуковия файл:
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg