На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition. Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители на водещи компании в света, политици, медии и предприемачи, които ще обсъдят последните новости в основните направления на бизнеса и ще създават нови възможности за растеж и устойчиво развитие.
Това издание на Webit е изцяло фокусирано върху бъдещето, в което Web3 и изкуственият интелект играят ключова роля – от здравеопазване и финанси до развлекателна индустрия, маркетинг и продажби – и ще разгледа как новите технологии не само променят индустриите, но и влияят върху начина, по който живеем и работим, пазаруваме, пътуваме.
Това е поводът в предаването "Следобед за любопитните" да гостува д-р Пламен Русев, основател и изпълнителен директор на Webit.
"Webit е българин и затова София е столица днес, това е 18-о издание. Платформата от българска се превърна в глобална. Никога през годините, независимо от това къде се случват събитията, дали в Дубай, в Сингапур, в Индия или в Маями, винаги е имало по един Webit в България. Както винаги, най-важното нещо е да създаваме възможности, да привличаме най-големите таланти и умове тук в София, защото само така се създава бъдеще.
Целта ни е да направим така, че българските компании, предприемачи и всички българи да имат възможност не само да се докоснат до тези, които създават бъдещето, а всъщност да започнат да работят с тях. Да мотивираме инвеститори да вложат средства в български компании или да основат свои тук, и по този начин да създаваме икономическо въздействие върху развитието на България.
Не по-малко важно е да види светът, че всъщност България не е периферия, тя е епицентър на талант, на знания, възможности, на много дълбоки корени и мъдрост", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Пламен Русев.
Ще бъдем домакин и на едни от най-успешните в света в момента развиващи се компании, като част от третия рунд на програмата на Webit за стартиращи компании Founders Games. Финалистите всяка година получават финансиране до 6 000 000 долара и участват на събитието в Давос по време на Световния икономически форум пред десетки специално избрани и поканени от едни най-големите фондове и инвеститори в света.
Ще говорим и за регулации и какви са възможностите, които в момента стоят пред България, като държава член на ЕС, която може да вземе значително предимство и да бъде фактор в развитието на Европа като инвестиционна дестинация, и какви са инструментите, за да се компенсира значителното изоставане в сравнение с Китай и със САЩ.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg