Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Пламен Пенчев
Снимка: Ани Петрова

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа обработка и критично мислене на експертно ниво. Темата на метаанализа е особено значима – той изследва връзката между допаминовите агонисти и поява на поведенчески нарушения, свързани с импулсния контрол, при пациенти с пролактиноми на хипофизата.

"Метаанализът е вид статия, която чрез статистически методи обединява резултатите на три или повече проучвания и дава нов резултат и заключение, което е по-силно от всяко изследване поотделно. Аз произлизам от бедно семейство и моят роден град е Шумен. Нямаме лекари в семейството, баба ми е била медицинска сестра, а дядо ми – рентгенов лаборант.

Завърших Математическата гимназия в Шумен с математика и физика и след това с отлични оценки ме приеха в Медицинския университет в Пловдив. След започването ми на първи курс, срещнах хората, които най-много ми повлияха в живота и които и до днес ме подкрепят.

Специално благодаря на д-р Чавдар Ботев, на д-р Павлина Михайлова, на д-р Борислав Петров, който е мой ментор, на д-р Андрей Велев, на майка ми и на д-р Михаил Канев, който пръв ми подаде ръка в науката. Науката анализира и допринася за развитието на мисълта на един студент, задаваш си въпроси като какво е неоткрито и с какво аз мога да допринеса за развитието на тази област. Избрал съм си неврохирургията като специалност.

От втори курс присъствам на операции, като доброволец работя в Отделението по неврохирургия на МБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Хареса ми това, че човешкият мозък не е изучен и е предизвикателство за всеки неврохирург. Човешкото тяло е единно цяло, но се контролира от мозъка. Списанията с импакт фактор са специализирани в световната медицинска литература. Публикуваните в тях статии остават в световната медицинска литература и след това разработките се прилагат в клиничната практика", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" петокурсникът по медицина Пламен Пенчев. 

Тази година на Пламен Пенчев му предстои  участие с този метаанализ на Световния конгрес на Световната федерация по неврохирургия (WFNS) от 1 до 5 декември в Дубай. Председател, съосновател и ментор е на Българския студентски клуб по невронаука "Неврологика".

Разговора на Ани Костова с Пламен Пенчев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10