Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов, IT специалист и предприемач.
Панов споделя опита си от общуването с "машина". Езиковият модел, който е използвал, е експериментална версия на Gemini.
Заглавието на книгата е вдъхновено от английския математик и криптоаналитик Алън Тюринг – човекът, успял да разбие кода на немската машина за предаване на съобщения "Енигма" по време на Втората световна война.
"Откакто се осъзнах като човек, мечтая да напиша поне една стойностна книга. В моята глава, ако си автор на книга, все едно ще оставиш нещо важно след себе си. Проблемът при мен е, че просто нямам такъв талант. Изправих се пред една невъзможна задача – как да напиша книга, след като имам желание, но пък нямам талант. Отговорът преди години беше невъзможен, но с появата на технологията се появи", разказва Панов.
Авторът споделя, че първоначално е бил скептичен спрямо възможностите на изкуствения интелект, а след първия разговор с него е останал разочарован. Постепенно обаче разговорите с езиковия модел се задълбочават и възниква идеята за книга.
"На моменти много ме ядосваше, защото е програмиран да е средностатистически човек без мнение", заявява Панов.
Още за изкуствения интелект като огледало на естествения и за потенциала на технологията – чуйте в звуковия файл:
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg