Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата мигранти и новите европейски правила

Авд. Десислава Тодорова
Снимка: личен архив

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България".

През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска правна рамка в миграцията поставя нови акценти в бежанската и миграционна система на страната ни, особено като външна граница на Съюза. Същевременно новите правила имат неминуемо отражение върху ситуацията на най-уязвимите, децата мигранти, повдигайки множество въпроси за реализирането на техните права, процедурните им гаранции, тяхното социално и хуманитарно положение.

Събитието в Харманли се проведе по проект "Подкрепа за деца в движение", който е насочен към подпомагане и превенция на насилие на децата мигранти в България със статут на временна закрила, търсещи международна закрила, получили или с отказа от международна закрила. Една от основните цели на проекта е да бъдат подпомогнати децата, техните родители, законни представители, съответните институции, отговорни за защитата на правата им и превенцията на насилието.

Докладът "Децата-мигранти и Пакта на ЕС за миграцията и убежището: Казус от Процеса на Кафка?", изготвен от "Център за правна помощ – Глас в България", предлага задълбочен критичен анализ на новия Пакт на ЕС за миграцията и убежището, с фокус върху въздействието му върху децата мигранти, особено непридружените непълнолетни.

Някои от основни изводи и обезпокоителни тенденции включват:

• Занижени гаранции за деца мигранти в скрининг и процедури по границите – включително допускане на ускорени процедури спрямо деца и прилагане на т.нар. "правна фикция", че не се намират на територията на ЕС;

• Възможност дори непълнолетни да бъдат класифицирани като "заплаха за националната сигурност", без ясни процедури за правна защита;

• Липса на ефективно участие на гражданското общество при разработването и прилагането на Пакта на национално и европейско ниво;

• Риск от институционализиране на задържането и липса на реални алтернативи за децата мигранти;

• Разминаване между новите регулации и съдебната практика на Съда на ЕС, особено относно най-добрия интерес на детето и правото на защита.

По темата разговаряме с авд. Десислава Тодорова, експерт застъпничество в "Центъра за правна помощ – Глас в България".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14
Мартин Георгиев и Грегъри Леон Фури

PlevelAI – изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на плевели

Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..

публикувано на 01.07.25 в 12:31