Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СБАЛАГ "Майчин дом" вече разполага със сектор за кенгуру-грижа

Снимка: maichindom.com

Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом".

В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще имат възможността да бъдат с новородените 24 часа в болницата.

Секторът кенгуру-грижа разполага със зала за реанимация за нестабилни бебета с възможност за респираторна терапия и продължителна кислородотерапия. Децата, при които се налага по-интензивно наблюдение или други манипулации, ще се настаняват в тази зала, а майката ще може да остане до бебето, колкото желае.

Д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение към Клиника по неонатология, представя в Lege Artis предимствата на този тип грижа.

"Това е грижа, в която активно се включва майката. Контактът кожа до кожа стабилизира жизнените показатели на децата и спомага тяхното по-бързо задравяване и възстановяване. Множество проучвания показват, че този тип грижа подобрява здравното състояние на недоносените и преждевременно родени деца и води до тяхното по-ранно изписване", казва д-р Хитрова.  

Престоят на новороденото бебе в сектора е безплатен, а престоят на майката се доплаща.

Още за кенгуру-грижата, която предлага СБАЛАГ "Майчин дом" от днес – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на пощите оживява в книгата на Цвети Пчелински

Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..

публикувано на 09.10.25 в 09:02

От гражданския протест до личния бранд – духът на Русе днес

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" журналистката Мила Василева от русенското издание "Бряг" сподели размисли за автоцензурата, за духа на свободното слово и за спецификата на общуването в един дунавски град. По думите ѝ "Бряг" е медия, която е възникнала сама и се финансира сама , без да разчита на външна подкрепа..

обновено на 08.10.25 в 13:47

365 дни история: музеят в Попово, който никога не затваря врати

В рубриката "Времето на редактора" ви срещаме с един вдъхновяващ човек – директора на Историческия музей в Попово, Владимир Иванов . Поводът за разговора е не само впечатляващата работа на екипа, но и активното присъствие на музея в дигиталното пространство. Именно страницата на музея във "Фейсбук" привлича вниманието със своята живост,..

публикувано на 08.10.25 в 12:33

Историческото пророчество на Джовани Ариги и неговият "Дълъг двайсети век"

Призната за едно от най-значимите изследвания в областта на историческата социология, книгата "Дългият двайсети век" на Джовани Ариги е отличена с наградата за високи научни постижения на Американската социологическа асоциация в категорията "Политическа икономия на световните системи" (1995). Произведението се нарежда сред класическите..

обновено на 08.10.25 в 09:33

Океанското споразумение влезе в сила, а България още се бави с ратифицирането му

Вече е факт Споразумението за океаните на ООН . То влезе в сила в края на септември след две десетилетия упорит труд на учени, природозащитници и активисти. Официалното му наименование е "Споразумение в рамките на Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право за опазването и устойчивото използване на морското биологично..

публикувано на 07.10.25 в 17:35