30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание?
Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи важни уроци за международното правосъдие.
На 5 юли 2025 г. във Виенския университет се проведе дискусия "В търсене на справедливостта", посветена на 30-годишнината от геноцида в Сребреница. Журналистът Наталия Маева имаше възможност да участва лично и да разговаря с Алън Тайгър и Рамиз Салкич.
Прокурорът Алън Тайгър от Международния наказателен съд за Бивша Югославия е човекът, който успя за 12 минути да обобщи как Радован Караджич е ръководил кампаниите за етническо прочистване на мюсюлманите в Босна и Херцеговина. Босненците наричат Алън Тайгър "балкански тигър", защото той успява да докаже безапелационно вината на Радко Младич, който хладнокръвно е наредил да бъдат избити над 8300 мюсюлмани в анклава Сребреница през юли 1995 г.
Рамиз Салкич, настоящ депутат в парламента на Република Сръбска и оцелял от мъчения в два сръбски концентрационни лагера, посвещава дейността си на борбата срещу сръбската пропаганда. Той е непоколебим защитник на истината и справедливостта. Работи активно за преодоляване на последиците от геноцида в Сребреница, като се фокусира върху защитата на правата на бошняците в Република Сръбска. Борбата му включва утвърждаване на равнопоставеността на езика и културните ценности на бошняшкото малцинство.
Трябва не само да помним геноцида в Сребреница, но и да бъдем бдителни – защото омразата и национализмът, довели до Сребреница, не са напълно изчезнали. Паметта не е само минало. Тя е предупреждение.
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Наталия Маева
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg