Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи.
Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с "Граница" (2017). С тези си книги тя създава неповторима литературна форма, в която се преплитат география и етнография, политическа история, семейна биография, психология, екология и алхимия.
Втората книга от поредицата "Към езерото" (2020) печели наградата за най-добра чуждестранна книга на годината във Франция. "Еликсир" (2023) е трета в поредицата.
Балканската четирилогия на Капка Касабова завършва с "Анима" – една книга за изтреблението и оцеляването, за планината, овцете, кучетата и устойчивостта в движението.
В Пловдив се провеждат Дни на аржентинската култура и изкуство, които ще продължат до 28 септември. Събитието представя четиридневна програма с изложби, концерти, литературни четения, танцови демонстрации и уроци по аржентинско танго и фолклорни танци. Участват артисти и музиканти от Аржентина и България, сред които Хорхе Погорелски, Ед Лопес,..
В Нощта на учените, която ще се проведе на 26 септември, с богата програма се включва Националният природонаучен музей при БАН. Началото е от 17:30 ч. с научно-популярна презентация "Додо – Първият". Проф. Златозар Боев ще представи най-новия експонат в отдел "Гръбначни животни" на музея – 3D модел на птицата додо. За учените и..
"Лицето на ближния" е п ървата премиера за новия творчески сезон в Театралната работилница "Сфумато". Постановката е нова сценична версия на проф. Маргарита Младенова по романа "Идиот". Режисьорката направи спектакъл по прочутата творба на Фьодор Достоевски и през 2017 година. Заглавието на сегашната постановка препраща към известната мисъл на..
Изложба, посветена на творчеството на италианския художник неокласицист Андреа Апиани , от днес е отворена за публиката в "Палацо Реале" в Милано. Експозицията представя живопис, портрети и пейзажи, рисувани в периода 1774 – 1817 година. Над 100 от картините в нея са предоставени от частни колекционери, "Лувъра" , "Пинакотека Брера" и "Вила..
В епизод 605 "Трамвай по желание" среща своята публика с руско-френския театрал Александър Великовский, придружаван от българските актриси Милена Червенкова, Сиана Миладинова и Теодора Русева. Проф. Александър Великоввский е широко известен в международните театрални среди. Първоначално той гостува в София още през втората половина на 1990-те..
Първият в историята концерт на туарегска банда в България беше именно на Tamikrest. Не толкова отдавна. През 2022. Оттогава концертната серия "Аларма..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" по БНР темата за мястото на родителите и децата в процеса на вземане на важни решения за..
Когато спонтанно решихме да поканим изумителния артист Лионел Коп и неговата партньорка и монтажист Алис Лари в България, нямахме представа какво да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg