В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните постижения в областта на алгебричната комбинаторика – съвременно математическо направление с широк спектър от приложения, включително в молекулярната биология.
Кариерата ѝ започва блестящо още през 2001 г., когато печели златен медал от Международната олимпиада по математика. Но както самата тя подчертава, това е било само началото. Истинските върхове в научната ѝ работа идват по-късно – с изследвания, които свързват абстрактната математика с реални, практически проблеми в науката.
"В България винаги се чувствам като у дома си – това за мен е дом", казва Грета Панова в интервюто. Но също така подчертава, че и в Университета в Калифорния се чувства добре приета – международната атмосфера, доминираща в подобни академични среди, създава усещане за общност, обединена от науката. "Нямаме обща история, но ни свързва любовта към науката и математиката", допълва тя.
Проф. Панова споделя, че макар българските учени в университета да са малко, все пак има представители на страната ни в научните среди на най-престижните американски институции. Когато е била в Харвард, е имала възможност да бъде част от активната българска общност.
В разговора тя повдига и важна тема – тази за финансирането на научните изследвания. В университети като този в Южна Калифорния активно се търсят и подкрепят върховите постижения. Това стимулира учените да работят на най-високо ниво, но също така поставя предизвикателства, свързани с конкуренцията и нуждата от стабилно и дългосрочно финансиране.
Интервюто с проф. Панова ни среща не просто с един успешен български учен, а с човек, който вижда математиката като универсален език – като мост, който свързва хора, култури и цели светове.
Слушайте!
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg