Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко от нас знаят, че бабите имат световен празник на 23 юли?

| обновено на 23.07.25 в 11:10
Снимка: Pixabay

В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. 

Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата. Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието "Gorgeous Grandma Day", което в превод може да се тълкува като "Ден на най-прекрасната баба".

Въпреки че ролята на бабите и дядовците в съвременния свят постепенно се променя, те продължават да бъдат символи на устойчивост, традиция, семейна памет и сигурност, отбелязват изследователите.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Закон за обявяване на комунистическия режим в престъпен – тълкователни решения на КС

Закон за обявяване на комунистическия режим в престъпен – кои са основните аргументи за създаването му? Има ли досега някакви тълкователни решения на Конституционния съд във връзка със Закона? Тодор Тодоров, графолог и криминалист, коментира темата в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида": "Законът е приет от 38-ото Народно събрание на 26..

публикувано на 17.10.25 в 12:40
София Владимирова (вляво) и Анелия Торошанова с наградите

БНР получи две престижни награди

На бляскава церемония в хотел "Милениум" за 31-ви път бяха раздадени наградите за мода, шоу и бизнес, организирани от известния дизайнер, изпълнител и водещ Красимир Недялков. Прекрасната традиция продължава да вдъхновява и тази година. Наградите бяха очаквани с огромен интерес от публиката и елита на модата и шоубизнеса. Събитието се е утвърдило..

публикувано на 17.10.25 в 12:05

Самоводската чаршия се превръща в сцена на виното и доброто настроение

В Самоводската чаршия във Велико Търново днес се открива Urban Wine Fest . Събитието ще продължи до 18 октомври включително и ще подари на всички посетители жива музика, както и разнообразни кулинарни и винени предложения. Програмата включва изпълнения на The Sunshine Duo  и местните рок легенди The Hitch-Hikers & Gabo . Нека чуем какво каза Марин..

публикувано на 17.10.25 в 10:29

"България, amore mio" – новият филм на Антонио Пису тръгва по кината

Днес по кината тръгва новият филм на италианския режисьор Антонио Пису – "България, amore mio".  Лентата е съвместна продукция между Италия, България и Румъния и е вдъхновена от реални събития, преживени от италианските продуценти. В главните роли са Захари Бахаров и Александра Лашкова, които ще си партнират с италиански екип от актьори. Продуценти са..

публикувано на 17.10.25 в 09:53

В Крумово откриват изложба за съдбата на българските пилоти след преврата от 9 септември

Културният ни компас тази сутрин започва с фотоизложбата "Прекършени криле" в авиобаза Крумово . Тя представлява визуално изследване на съдбата на българските летци след държавния преврат от 9 септември 1944 г. и последвалия Народен съд – убити или хвърлени в затвора, уволнени по "подозрения" и изпратени в лагерите "Белене" и "Куциян" ,..

обновено на 16.10.25 в 10:55