Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков.

Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище "Иван Вазов" в с. Дебнево, община Троян, където пикселите ще срещнат джаза. На сцената ще излязат шестима талантливи млади музиканти от групата J-City. Те ще превърнат саундтраците от компютърни игри, сред които "Супер Марио" и "Легенда за Зелда", в джаз експлозия с настроение и стил.

На 31 юли в двора на църквата "Св. Петка" в с. Дебнево ще се състои диалог между Изтока и Запада, традицията и иновацията, мелодията и импровизацията. Ще се представят ефирни мелодии, дълбока емоция и междукултурно музикално преживяване с международния дует Chellqanino в състав Елеана Пицикаки от Гърция – канун и Кристофър Херман от Германия – виолончело. Ще звучат нови композиции, вдъхновени от Средиземноморието, Близкия изток и западната класическа традиция в стилова амалгама от класика, съвременност и етно-джаз.


На 1 август в местността "Лъка" ще се състои премиерата на симфоничния проект на Минко Ламбов със Симфониета "София": "Еклектикон – Музика без граници. Три лица. Три пътя. Три свята". Това е симфоничен спектакъл, създаден и дирижиран от Минко Ламбов. Три музикални пътя, събрани в симфонична рамка: AnaBella (Ана Топалова) – джазът с елегантност и импровизация,  Джони Илиев – ромската душа, разказана със страст и свобода и Вероника Тодорова – акордеон и кино в синхронизирано визуално пътешествие. Симфоничният оркестър събира стилове, култури и емоции в концерт, който разчупва бариери и докосва всички сетива.

На 2 август отново в местността "Лъка" на сцената ще излязат Koychev & Nedyalkov – The Teachers Project, фюжън квартет, воден от китаристите – Веселин Койчев и Цветан Недялков. Проектът събира опита на големи имена от българската джаз сцена и свежия импулс на младите музиканти. представени красиви пиеси с корени в българската народна музика, джаз изразителност, импровизационна смелост и китарен диалог.

Фестивалът ще бъде закрит с проекта "Музикална магия 2". В него оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов, концертира с виртуозите от световна величина Вероника Тодорова (акордеон) Атанас Маринов (кларинет. Програмата включва произведения от Чайковски, Щраус, Брамс, Бизе, Сарасате, Монти, Сен-Санс, Дворжак, Паганини, Пиацола и др. Част от творбите се изпълняват от един солист, други са майсторски аранжирани за двамата виртуози и соловите партии звучат като своеобразен диалог между акордеона и кларинета – въпрос и отговор между двамата солисти Вероника Тодорова и Атанас Маринов.

В рамките на фестивала ще бъдат експонирани две специални съпътстващи изложби. Първата е озаглавена "Фест културен салон" и представя дизайн, скулптура, живопис, графика, екслибрис, художествена керамика и графити. Тя ще може да се види в спортния салон на ОУ "Иван Вазов", с. Дебнево. Другата носи името Fine Graff Art. В нея група от 8 утвърдени графити и изящни художници са водени от визията "Да променим средата, в която нашите деца израстват". Тя ще бъде изложена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак.

Jam on the River ще се състои между 30 юли и 2 август в с. Дебнево, община Троян с вход свободен.

Подробностите за фестивала може да слушате от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Вероника Тодорова, основател на фестивала.

Снимки - Организаторите
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Пламен Димитров: Да надхвърлиш себе си: съвременният смисъл на будителството

В навечерието на Деня на народните будители ефирната поредица "Събуди се, България!" на Terra Култура събира в четири октомврийски епизода личности, които търсят смисъла на будителската мисия в съвременността . В третия епизод, озаглавен "Събудители" , психологът д-р Пламен Димитров разгръща темата за духовността, избора и цената..

обновено на 20.10.25 в 14:59

"Пътешествия" в кадри от Симеон Лютаков

Едно пътуване, започнало преди повече от 30 години, има нова спирка в Берлин. Фотографската изложба “Пътешествия“ на Симеон Лютаков , която включва кадри от пътуванията му през годините, ще бъде открита на 20 октомври в Българския културен институт в Берлин. Успоредно с актьорската си работа, Лютаков развива фотографска кариера. Има повече от..

публикувано на 20.10.25 в 14:15

"Подир сенките на думите" – филм за Яворов

11-ото издание на “Синелибри“ ще представи премиерата на филма “Подир сенките на думите“, посветен на Пейо Яворов и неговата поезия.   Филмът на Ема Константинова се вглежда в интимния свят на поета, за да се опита да разбере пламенната крайност на любовта му, патоса му на революционер и родолюбец, психологическата дълбочина и екзистенциалната..

публикувано на 20.10.25 в 13:59

Изкуството среща бизнеса

"Изкуството среща бизнеса" са първите бизнес събития за артисти организирани от Йоанна Маринова – създател на Artime и актрисата Василена Винченцо-Коломоец. Те ще се състоят в осем обучителни срещи, които започват от 22 октомври в най-новото пространство за култура LETE Art Hub. Главната тема на срещите е как да убедиш бизнеса да финансира..

публикувано на 20.10.25 в 13:35
Петя Дубарова

Изкуството в мен: Петя Дубарова

Вярваме, че "Тийн Тайм" не е просто предаване или награда – това е началото на традиция, която ще продължи да дава сцена на новото поколение, на неговата енергия и глас. Може би с ред многото талантливи тийнейджъри, които участваха в конкурса, са някои от бъдещите големи имена в литературата, изкуството и науката. Пожелаваме на будните хора от..

публикувано на 20.10.25 в 12:19