Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чехия ще обучи до 350 000 души в областта на изкуствения интелект

Снимка: Рixabay

Чехия планира да обучи до 350 000 души в областта на изкуствения интелект. Проектът AI skilling, който ще започне до края на лятото, е част от националната стратегия за укрепване на конкурентоспособността на страната в тази област, съобщи чешката обществена телевизия. Държавата ще предложи обучение на студенти, учители, служители в офиси и в публичната администрация, както и на тези, които търсят работа. 

Ако има инструменти, които представляват бъдещето,  могат да стимулират икономическия растеж и да подобрят качеството ни на живот, тогава трябва да се научим да използваме тези инструменти на първо място. Това е идеята за реализирането на подобна програма за обучение от държавата. 

Експерти от Microsoft ще отговарят за част от обучението. Това ще включва например как големите езикови модели могат да улеснят писането на текстове, създаването на презентации или преглеждането на документи.  Хората ще научат как могат да използват изкуствен интелект, за да си намерят по-добра работа. 

Междувременно обучителите са публикували ръководство със съвети за възможностите на инструментите с изкуствен интелект и как те могат да бъдат използвани, например в преподаването или от преводачите. 

Експертите подчертават, че тези знания ще бъдат от решаващо значение на бъдещия пазар на труда. Хората, които нямат информация за използването на изкуствен интелект или не са заинтересовани да се научат как да използват тези инструменти, ще бъдат в неизгодно положение на пазара на труда. 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" гостува в Пловдив по случай 200 години от рождението на Йохан Щраус-син

Тази вечер в Пловдив на Летния театър Бунарджика ще звучи музика на Краля на валса. България и Пловдив са само част от световното турне на известния оркестър "Йохан Щрус Виртуозен Оркестра". Музикантите посвещават турнето си на 200-годишнината от рождението на прочутия композитор Йохан Щраус-син. Освен в България те ще изнесат концерти и Гърция, Кипър,..

публикувано на 05.08.25 в 17:05

"Бремето на мислителя" в Женева алармира за глобалната пластмасова криза

Пред сградата на европейското седалище на Организацията на обединените нации в Женева е поставена впечатляваща инсталация — реплика на известната скулптура "Мислителят" на Роден, потънала в пластмасови отпадъци, съобщава Figaro.  В едната си ръка фигурата държи смачкани бутилки, а в другата бебе, символизиращо следващото поколение. Всеки ден към нея се..

публикувано на 05.08.25 в 14:15

"Тъмна океанография": Как музиката превръща климатичните модели в емоционално преживяване

Как би звучал един климатичен модел, ако е изграден от музика? На този въпрос отговарят учени и творци, създали проекта "Тъмна океанография", съобщава агенция Ройтерс. Той позволява на климатичната наука да реши един от най-големите си проблеми  – как да комуникира случващото се с населението на света. Комплексните компютърно генерирани..

публикувано на 05.08.25 в 14:05

Мъж се покатери върху статуята на Давид във Флоренция и причини щети за 15 хиляди евро

Мъж се е покатери върху създадената от Микеланджело статуя на Давид във Флоренция тази нощ и е причинил щети за 15 хиляди евро, съобщава сайтът "Флоренция дейли нюз". Инцидентът е засечен от камерите на площад "Сеньория" около 3 часа призори, а полицията разследва нощния каскадьорски атентат. Мъжът бил облечен в светла риза и червени шорти и е..

публикувано на 05.08.25 в 13:59

Minecraft дизайн школа стартира днес в Logiscool – Пловдив

Международният център по програмиране Logiscool в Пловдив започва от днес до 8 авгус лагер-школа, която дава възможност на децата да развият своето въображение чрез любимата им игра Minecraft. От 11 до 15 август програмата продължава с Лего роботика лагер. Първи стъпки в програмирането в опит да направиш сам игра, това представлява Minecraft..

публикувано на 04.08.25 в 17:05