Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Янев с юбилейна изложба в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски"

Изложбата “Гост” на Андрей Янев, която се откри в началото на ноември, се осъществява като част от цикъл изложби, с които художникът отбелязва своя 60-и рожден ден. Тя е организирана под патронажа на Президента на Република България Румен Радев и е третата след откриването на изложбата "Съветът", която беше представена през юни в София в НАИМ при БАН и изложбата "Архангелско опрощение", която срещна първите си гости на 6 август в Бачковския манастир с благословията и любезното домакинство на Негово Преосвещенство Велички Епископ Сионий, игумен на Бачковската Света обител.

Гостоприемството, поне в рамките на християнството и юдаизма, не се възприема единствено като обичай, свързан например с номадството. Напротив, то се мисли преди всичко като проявление на вярност към Бога. Според еврейската традиция чужденецът или бедният гост може да бъде предрешен праведник, а дори и пророк.

Библейският разказ ни припомня, че гостът, особено непознатият, скитникът или нуждаещият се, трябва да се разглежда като "ипостас" на самия Исус Христос. В текста на Евангелието от Матей неслучайно четем: "Защото огладнях и Ми дадохте да ям; ожаднях и Ме напоихте; странник бях и Ме прибрахте... Истина ви казвам: доколкото сте сторили това на един от тия най-малки Мои братя, на Мене сте го сторили". 

Ето защо гостоприемството се тълкува като едно от най-висшите морални задължения – не само защото то дава потенциална възможност за среща с божественото; не само защото е сред най-висшите изрази на любовта; но и защото е носител на знание за миналото – като припомняне, като спомен: в юдаизма, че "вие бяхте чужденци в Египетската земя", а в християнството – за странстванията и страданията на Исус Христос – отбелязва кураторът на изложбата Пламен В. Петров. 

Той твърди, че новата изложба на Андрей Янев не е просто изложба, а артистична намеса, интимно гостуване до 11 януари 2026 г.  в постоянната иконна експозиция на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" – в пространството на преобърнатата от десетилетия в галерия синагога.

Изложбата "Гост" ни дава среща с едноименната творба на Андрей Янев, създадена преди повече от 22 години.

Димитрина Кюркчиева покани художника в “Артефир” да я представи.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки – Бургаска художествена галерия "Петко Задгорски"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Ковачева със самостоятелна изложба в галерия "Аросита"

Соня Ковачева – утвърдено име в българското артпространство, сега представя самостоятелната изложба "По пътя си..." в галерия "Аросита". Експозицията включва най-новите ѝ картини, с иновативни решения и сложни техники – винаги с интересна препратка към текстила, защото Ковачева е завършила специалност "Текстил" в Художествената академия. Творбите..

публикувано на 12.11.25 в 19:00
Войникът в униформата на човек

Войникът в униформата на човек – нова интерактивна експозиция в РИМ - Плевен

Идеята за експозицията, по думите на организаторите, се появява по време на Академия "Муза" – серия от обучителни семинари, проведени в РИМ - Плевен през март 2024 г. и организирани от фондация "Америка за България".  В ъв фокуса на експозицията е Девета  пехотна плевенска дивизия във войните за национално обединение (1912 – 1918) .  Изложбата..

публикувано на 12.11.25 в 18:12

Литературните легенди и съвременните прочити на Роза Боянова

" Литературни легенди и съвременни прочити.  Спомени за писатели и отзиви за книги " от Роза Боянова  има своята софийска премиера. В рецензията си за предходната книга на Роза Боянова "Ескизи към портрети на писатели" (2021 г.) писах, че тя "е книга Мнемозина, посветена на литературната Мнемозина в митологично-божествените ѝ смисли: памет за..

публикувано на 12.11.25 в 18:03
Васил Вълчев

Светлини от гримьорните: Битките на директора

В четири епизода "Трамвай по желание" представя на своята публика миналото и настоящето, наследството и завещанието на една от най-достойните театрални институции в България – великотърновският драматичен театър "Константин Кисимов". Първата театрална трупа в града се създава през 1870. За нуждата на театъра се закупуват декори,..

публикувано на 12.11.25 в 17:52

Ани Вълчанова с режисьорски дебют в Сатирата

На 13 ноември в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Брадатата графиня" . Постановката, по текстове на американския драматург Нийл Саймън, е режисьорски дебют на актрисата Ани Вълчанова ( на снимката в текста ) . Позната на публиката с многобройните си театрални и телевизионни роли, Вълчанова застава за първи път от..

публикувано на 12.11.25 в 17:15