Eмисия новини

Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

Протестни действия около сградата на парламента на 10 януари 1997 г. Демонстрантите щурмуват сградата

10 януари 1997 г. – смяна на посоката

Датата 10 януари 1997 г., макар за някои българи да се вижда случила се едва ли не вчера, всъщност вече отколе остана в историята – 27 години от тогава. В историята тя остава също и с факта, че смени посоката на обществено-политическото развитие:..

публикувано на 10.01.24 в 17:05

Третият Рим – идеологически предизвикателства

С отец Калистрат Зографски – монах от Зографския манастир в Атон, и с професор Иван Билярски от Института за исторически изследвания към Българската академия на науките разговаряме за понятието "Трети Рим" като субстрат на религиозни, но и политически..

публикувано на 04.01.24 в 09:45

Чудото е във всеки от нас

В последния ден на Коледните празници говорим за чудото в неговите духовни, религиозни измерения, но и за чисто човешкия смисъл на понятието. Има ли лични чудеса, разказите за тях ли са най-интересните приказки? Самото слово е чудо, а животът е..

публикувано на 27.12.23 в 17:46

Границата като рана в литературата и историята ни

Има ли нещо общо между съдбата на хилядите ни сънародници, по волята на историята размятани из Беломорска Тракия, Западните покрайнини, Украйна, Румъния, Северна Македония и още къде ли не? Безусловно има. А между българските писатели, родени там, но..

публикувано на 14.12.23 в 08:05

Бургас в историята, в културата и в историята на културата

Предаването е посветено на Бургас – градът, който празнува Никулден като свой празник. Но дори да не беше празникът, Бургас заслужава да бъде тема на предаването, защото е едно от българските места, в които история и култура се преплитат осезаемо,..

публикувано на 06.12.23 в 17:15

Богомилската ерес – актуална до днес

В исторически, литературен и чисто религиозен аспект богомилството е постоянен спътник на нашата обществена мисъл. Писатели, историци, църковни дейци, културолози го тълкуват през годините до днес с несекваща полемична страст. Кои са и какви са били т...

публикувано на 30.11.23 в 08:20
Флейтистът горе, вторият отдясно, е Добри Войников. Оркестърът е създаден от Михай Шафран.

Праворазбраният цивилизатор

Само за 45 години живот Добри Войников прави много за театъра, музиката, църковната еманципация и еманципацията на българките, за историята, журналистиката, националното ни дело. На 22 ноември 1833 г. (по стар стил) се ражда човекът, чиято сатира..

публикувано на 22.11.23 в 17:55

И с кесия се буди народ

Дарителството, спомоществувателството, филантропията – от себапа да направиш чешма през усилието да вдигнеш школо, та до размаха да построиш университет. Не само с меч и слово се постига свобода и изгражда нация – в Дена на будителите говорим за..

публикувано на 01.11.23 в 18:30

Как Видинската синагога и Жюл Паскин стават символ на града

Историята и на синагогата, и на Юлиус Мордехай Пинхас , по късно прочул се като Жул Паскин , са забележителни. Сградата  беше жалка картинка цели десетилетия, а художникът, завършил пътя си трагично, също имаше в българската памет  интересна съдба..

публикувано на 26.10.23 в 08:30

Премълчаната история на българската критика

Колцина знаят, че заради Нешо Бончев – първия български критик, Григор Пърличев отказва да продължи превода си на "Илиада", изгаря ръкописа и написва "убит от българин", оттегляйки с е в Охрид и определил се като македонец? А разгромяващата статия на..

публикувано на 11.10.23 в 18:33