Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кипър отбелязват 40 години от военния преврат срещу правителството на Макариос Трети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

С вой на сирени, църковна служба и специална сесия на парламента днес в Кипър се отбелязват 40 години от военния преврат срещу правителството на архиепископ Макариос Трети. Последвалото нашествие на турската армия на 20 юли довежда до най-голямата трагедия в историята на страната – нейното разделяне, което продължава и досега.

Сирени звучат днес в градовете на Кипър в 8.20 часа. Това са денят и часът, когато през 1974 година армейски подразделения, по заповед на управляващата в Гърция хунта, нанасят танков удар срещу Президентския дворец в Никозия. Осъществява се военният преврат срещу правителството на страната и първия й президент архиепископ Макариос Трети.

Разтърсващият тревожен вой ще огласи страната и в неделя, 20 юли, в 5.30 часа. Това са денят и часът, в който армията на Турция дебаркира на острова край Кирения и започва нейното нашествие, довело до окупация на над една трета от страната.

С воя на сирените Кипър отбелязва 40 години от най-голямата трагедия в историята си – военния преврат, турската инвазия и разделянето на страната.

Възпоменателна служба в памет на загиналите по време на военния преврат отслужва днес главата на Кипърската църква архиепископ Хрисостомос Втори.

Парламентът на Кипър се събира на специална сесия днес, посветена на годишнината от двете черни дати в историята – 15 и 20 юли.

Във всички храмове в Кипър в неделя се състояха възпоменателни служби в памет на героите, загинали за родината си през 1974 година.

40 години след трагичните събития Кипър продължава да е разсечен от “зелената линия”, охранявана от мироопазващите войски на ООН. След падането на Берлинската стена Никозия остана последната разделена столица в света. В нарушение на международното право и резолюциите на ООН Турция отказва да изтегли окупационните си войски от острова и поддържа около 35 000 войници на него.

На 11 февруари тази година бяха възобновени преговорите между лидерите на двете кипърски общности – президента на Кипър Никос Анастасиадис и лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу, под егидата на ООН, за решаване на Кипърския въпрос и обединяването на Кипър. По ключовите въпроси, обаче между позициите на двете страни остават дълбоки противоречия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!