България губи управленската си независимост в областта на енергетиката и е най-уязвимата страна от гледна точка на енергийна сигурност между 75 изследвани държави – най-големите потребители на енергия в света. Това са основните заключения в доклад на Центъра за изследване на демокрацията
Налице са всички признаци за проникване на местни, чужди, включително и държавни интереси в енергийната политика на България. Загубата на управленска независимост се улеснява от системни корупционни практики на всички равнища в сектора, лошо управление на държавните енергийни компании, както и от нарушаването на правилата на свободната конкуренция при реализацията на големи енергийни инфраструктурни проекти. Тези фактори закрепостяват страната като енергийно най-бедната и несигурна страна в Европейския съюз, се посочва доклада. Той представя резултатите за България в международния индекс на рисковете пред енергийната сигурност и института за енергията на XXI век пред Търговската камара на САЩ.
Основните рискове за страната са равнището на енергийна бедност, зависимостта от един източник и единен маршрут за доставка на нефт и природен газ, както и високата енергийна интензивност на икономиката.
Сред препоръките са ежегоден преглед от страна на парламента на енергийната политика и сигурност, както и оценка за влиянието на чуждите интереси в сектора, изтегляне на политическото ръководство на държавните дружества в енергетиката с цел осигуряване на прозрачност при взимането на корпоративни решения, както и развитие на административния капацитет на ДКЕВР.
Да се обвържат казусите "Белене" и "Южен поток" – за това призова Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията. Пред "Хоризонт" той обясни: Извън решенията на Европейската комисия, дори тя да одобри този проект, в което аз дълбоко се..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478