Европейският парламент предстои днес да гласува споразумението за асоцииране на Украйна, което през ноември миналата година стана повод за масовите протести в страната. Те започнаха, след като тогавашният президент Виктор Янукович в последния момент, под руски натиск, отказа да подпише документа.
Днес одобряването на споразумението става факт едновременно в Страсбург и Киев - евродeпутатите и членовете на украинската Върховна рада ратифицират споразумението с паралелен вот, поддържайки пряка видеовръзка между двете пленарни зали.
Самото гласуване предстои. Съмнение за резултата няма. Остава да се види с колко точно голямо мнозинство ще ратифицират споразумението европейските депутати и украинските парламентаристи.
Документът ще направи възможна реалната политическа и икономическа интеграция на Украйна. Той е задължителна предпоставка, но не и гаранция за бъдещо европейско членство.
Предвидената в него зона за свободна търговия обаче няма да бъде създадена преди 2016-а година. Отлагането беше договорено между властите в Брюксел, Киев и Москва преди броени дни, с цел до тогава да бъде намерено решение на проблемите, които Русия твърди, че ще последват от икономическото обвързване на Украйна с ЕС.
Отношенията ЕС - Русия са тема на дебатите, които се водят в пленарна зала от сутринта. Повечето от участниците в тях са единодушни, че ЕС трябва да продължи да прави всичко възможно в подкрепа на независимостта и териториалната цялост на Украйна.
Според председателя на външната комисия, германския християндемократ Елман Брок, Русия изглежда има намерение да анексира още украински територии. По думите му, ЕС трябва да продължи твърдата си политика и при нужда да наложи и още санкции. Лидерът на социалистите, италианецът Джани Питела обаче изрази позиция, че санкциите не могат да заменят необходимото политическо решение. Според него ЕС трябва да бъде готов постепенно да ги отмени, ако Русия покаже истинска склонност за диалог.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478