Около 5% по-малка е успеваемостта на бъбречните трансплантации в България спрямо средната за Европа. Това съобщи председателят на Българското нефрологично дружество проф. Емил Паскалев. Той обясни, че у нас има много административни и организационни пречки трансплантираните пациенти да получават винаги това лечение и терапия, които са им необходими.
88 процента е успеваемостта на бъбречните трансплантации у нас в края на първата година. За сравнение в световната литература този процент е около 95.
Разликата от няколко процента в ущърб на нашите пациенти се дължи на разликата между мен и моят колега във Франция - обясни метафорично началникът на Клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница професор Емил Паскалев:
Той изписва лекарство, което той е преценил, и никой няма право да го смени. Нашата система казва - "Ние плащаме най-евтиното лекарство". Разликата е огромна. Ние не правим много неща. Ето, например, аз ви казвам за плазмаферезата. Елементарна процедура, която на Запад се прави елементарно. При нас непрекъснато ми обясняват как няма пари и как това е противо наредба, не може да се плаща и така нататък.
Между 68 и 70 процента е успеваемостта на бъбречните трансплантации у нас на петата година и между 48 и 52 процента на десетата.
Днес е Световният ден на донорството. От началото на 2014-а близо 60 българи са претърпели бъбречна трансплантация както у нас, така и в чужбина.
На днешния Световен ден на донорството в България за втори пореден път стартира Седмица на донорството. От 11 до 19 октомври Агенцията по трансплантация и 20 пациентски и медицински организации организират събития в цялата страна, за да повишат..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478