Само през 2013 година над 68 хиляди лица над 16 години са минали за първи път на ТЕЛК - тоест, били са разпознати от системата, че имат увреждане. Същото важи и за повече от 5 400 малки деца.
Неправителствени организации настояха за промяна в механизмите за работа на ТЕЛК-комисиите, за по-адекватна финансова помощ и повече услуги в общността за децата и възрастните с увреждания и техните семейства.
Несъвършенната система за медицинска експертиза е един от основните проблеми, които срещат хората с увреждания и техните семейства без оглед на вида и степента на увреждането. ТЕЛК-овете ощетяват реално увредените лица, дават право на подпомагане на хора, заболели заради напредналата си възраст и подменят диагнози за собствено удобство, заявиха участниците в кръглата маса. Искра Влахова, майка на 20-годишно момиче с множество увреждания.
ТЕЛК-ът трябва да отразява увреждания, а не сбор от болести. В европейското законодателство болестта е увреждане единствено и само ако не е характерна за възрастта. Ако на 60 години имаш кръвно, това е характерно за възрастта, ако на пет години имаш кръвно, тогава вече това води до увреждане.
Деца с аутизъм пък се вписват като шизофреници само защото са навършили 16 години, разказа Кристина Николаева.
Обяснението е следното: диагнозата е "детски аутизъм", нямало диагноза "възрастен аутизъм"...
Родителите на деца с увреждания настояха още дългогодишните им грижи за техните деца да бъдат признавани за трудов стаж, а програмите за социално асистенство да се разширят.
На трети април част от организациите, присъстващи на днешната кръгла маса, организират и протест.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478