Милиони турци преди разсъмване седнаха на трапезите за първата традиционна мюсюлманска закуска сахур, с която започна месецът на постите Рамазан, или оруч. Оручът продължава до залеза на слънцето. Спазващите ритуала не поемат храна и напитки, въздържат се от пушене и от секс през деня. Едва когато привечер ходжата от минарето обяви края на оруча, започва вечерята ифтар. Семействата, близки, приятели се събират край трапезата, на която има традиционни храни - фурми, супа, питки, пастърма, сладкиши, ядки. А след ифтара се отива на молитва в джамията.
Но Рамазан не означава само отказ от храна и напитки от изгрев до залез слънце. Той има смисъла на споделяне, за да може всеки мюсюлманин през този месец да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Поради това освен религиозни ритуали, включва прояви от социален, културен, развлекателен характер.
Общините организират масови безплатни ифтари на открито. Политическите лидери използват традицията за консолидиране на електората.
По инициатива на истанбулската голяма община през топлите летни вечери ще се изнасят концерти, рецитали, театрални представления. Храмът "Света София" в Истанбул ще бъде отворен за мюсюлмански ритуали като джамия.
Истанбулската община Байрампаша, чието население е предимно от преселници от балканските страни и България, за 12-и пореден път организира т.нар. конвой на берекета. С финансиране от общината тирове, натоварени с храни, тръгнаха на път. Ще се организират масови ифтари в различни балкански градове, придружени с представления. Първият ифтар ще бъде тази вечер в град Джебел.
През месеца на рамазана се отправят призиви за прекратяване на стълкновенията между конфликтни групировки, за солидарност, диалог и разбирателство. Мюсюлманският свят обаче е силно разединен и подобни призиви остават само на думи.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478