До един месец Европейският съюз може да наложи финансови санкции на Испания и Португалия до 0,2% от БВП заради неспазване на бюджетната дисциплина. Министрите на финансите от еврозоната настояха за финансови санкции и замразяване на еврофондове в случай, че правителствата на двете държави не започнат реформи
Мадрид и Лисабон не изпълняват предписанията на ЕК за намаляване бюджетните си дефицити до 3 на сто от БВП, потвърдиха министрите. За първи път в историята на еврозоната, те поискаха до 20 дни изготвянето на конкретни финансови санкции, които могат да стигнат до 0,2 на сто от БВП.
Двете държави отново да влязат в релси, призова словашкия ротационен председател Петер Кажимир. За нас е важно запазване на доверието към цялата група.
Испания и Португалия имат 10 дни да предложат реформи преди окончателното гласуване на глобите, обясни ръководителят на еврогрупата Йерун Дейселблум:
Да се надяваме, че ще отговорят на заплаха за санкции с решения на проблема вместо със защитна реакция, която би била безполезна.
Незабавно испанският първи финансист Луис де Гиндос обяви вдигане на данъка за фирмите, за да се съберат приходи в хазната:
Реформата ще донесе около 6 милиарда евро. Заедно със спестените милиард и половина от лихви по дълга и по-строги мерки за борба с данъчните измами, значително ще се намали дефицита в бюджета.
Португалският министър Марио Сентено обяви решението за санкции за контрапродуктивно без да съобщава конкретни мерки за намаляване на разходи:
Нищо не може да се направи с бюджета за 2016, което да поправи случилото се в периода 2013-2015г.
Ако еврогрупата прецени, че има напредък, финансовите глоби могат да бъдат намалени, а замразяването на еврофондове също може да бъде избегнато защото е предвидено чак от следващата година.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478