Председателят на ЕЦБ Марио Драги предупреди за глобална политическа несигурност за световната икономика и призова за национални реформи и повече евроинтеграция. Италианецът обсъди риска от напускането на Великобритания с евродепутати в парламентарната комисия по финансови въпроси в Брюксел.
Точните икономически последици от раздялата между Великобритания и ЕС могат да се изчислят едва когато има яснота по преговорите за напускане, обясни Марио Драги:
Обединеното кралство се възползва от финансовите си връзки с единния европейски пазар. Над 40% от добавената стойност на британския износ идва от други държави в ЕС. Важно е да има яснота в преговорния процес, за да избегнем непредсказуемостта.
Брекзит ще има ограничени последици за икономиката на еврозоната и значителни за фирмите в Обединеното кралство, прогнозира Драги:
Рискът от по-малко отворена британска икономика би повлиял негативно на иновациите и конкуренцията. Оттам това ще се отрази на производителността и резултатите. Последиците ще са основно за икономиката на Обединеното кралство и в доста по-ограничен аспект – върху еврозоната. Влиянието обаче ще е различно при всяка отделна държава-членка, според размера на търговските й отношения с Великобритания. За да оценим точния размер на щетите се нуждаем от повече яснота за срока на предстоящите преговори за напускане.
Паричната политика не може сама да реши проблема с бавния икономически растеж, предупреди още шефът на ЕЦБ. Той напомни, че правителствата на ЕС имат недовършени задачи в реформата на националните си системи и в изграждането на по-устойчива единна банкова система в еврозоната:
Глобалната икономика е изправена пред значителна политическа и икономическа несигурност. Нужно е Европа да остане единна. Има наследени проблеми в банковия сектор и слаб напредък в структурните реформи.
ЕС трябва да премахне чувството за икономическа несигурност у гражданите, ако иска отново да спечели доверието им, завърши Марио Драги.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478