Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск е изпратил писмо до държавните и правителствени ръководители на Общността, в което посочва, че квотната система за мигранти е неефективна и трябва да спре да се прилага. Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамополус определи писмото като „неприемливо“ и „антиевропейско“.
Комисар Аврамопулос каза това в отговор на въпрос по време на представянето на мерките за координиране на информационните системи в Шенген и напредъка по изграждането на съюза на сигурността във връзка с преминаването на терористи под чужда самоличност в ЕС. Ето и категоричното му изявление:
Документът, изготвен от председателя Доналд Туск, е неприемлив, антиевропейски и отхвърля цялата ни работа в продължение на три години. А тази работа вършихме заедно.
Ролята на председателя на ЕС е да защитава европейското единство и принципи, изтъкна още Аврамопулос и добави:
Този документ подкопава един от основните стълбове на европейския проект – този на солидарността. Европа не може да съществува без солидарност. И успехът за справянето с миграцията не може да се присъди на индивидуална страна членка. Успехът на Европа се дължи на общите ни усилия – на европейските институции, агенции и страни членки.
Не можем да се откажем от задълженията си да защитаваме бежанците, това е наше морално и правно задължение, подчерта още Аврамопулос:
Ние не изграждаме крепост Европа и категорично не съм съгласен, че релокацията като извънредна мярка не е била ефективна. Около 32 хиляди души, които имаха право да бъдат в ЕС, бяха разселени, а това е 90 на сто от общия им брой, каза еврокомисарят по миграцията и призова:
Ние трябва да укрепим нашето единство, да се държим заедно, а не да наливаме масло в огъня на антиевропейски позиции.
Иначе, по основната тема - предложението за координацията между системите, което комисарите Димитрис Аврамопулос и Джулиан Кинг представиха днес, е за създаването на общ европейски портал, данните от който ще бъдат предоставяни на граничните полицаи на общ екран.
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478