Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолюбци създадоха песен за полк. Серафимов

3
Светла Дукатева и Димитър Арнаудов
Снимка: Светла Дукатева



Родолюбците от пътуващото читалище "Бащино огнище" са преоборудвали автобус и са го направили като подвижен музей в който има експонати от миналото на България. От тях можете да научите за неразказани истории и изгубени легенди за славни герой, могат да ви покажат старите български занаяти и традиции. Целта на пътуващото читалище е да съхрани духа на предците ни, за да я има България! Преди врем младата народна певица Светла Дукатева заедно с пътуващото читалище създадоха народна песен в която възпяват българския революционер, войводата Симо Соколов. Екипът представи и втория си проект на Роженския събор. Песен за освободителя на Средните Родопи полк. Владимир Серафимов.

Досега няма песен в която да е възпят подвига на полк. Серафимов, наричан освободителят на Родопите. Родолюбците от пътуващото читалище „Бащино огнище“ издирват и събират информация за български герои, за който не се знае много. Такъв е и последния им проект - "Серафимовата песен". На негово име днес е кръстено смолянското село Аламидере.

По време на боевете под връх Средногорец, местното християнско население, включително жените и децата на село Аламидере (наименувано Полковник Серафимово пред 1934 г.) снабдяват българските войски с храна, помагат им като носачи и водачи по каменистите пътеки. Бойният подвиг на средногорци влиза в историята под името „Родопската Шипка“.

Младата народна певица Светла Дукатева решава да участва в този проект с огромно удоволствие и защото нейните родови корени са от село Полковник Серафимово. Дуетната половинка на Светла в проекта за полк. Серафимов е Димитър Арнаудов, солист на орк. Родопско настроение.

"Серафимовата песен" беше представена на Роженския събор в гала спектакъла "Родопска вечер" пред многобройната публика на Роженските поляни. 


Цялата песен може да учете в предаването "Полет над Родопите" по БНР Кърджали в събота 27.07.2019 


Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram.



Тук може да чуете песента на Светла Дукатева и Димитър Арнаудов - ''Серафимовата песен''




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Крайният срок за регистрация на кладенци и сондажи наближава

До 28 ноември 2025 г. собствениците на кладенци и сондажи трябва да ги регистрират в Басейновите дирекции. Това припомни в интервю за Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" – Пловдив. "Този срок важи за всички, които използват кладенци и сондажи – както за лични, така и за стопански нужди" , каза..

публикувано на 07.08.25 в 10:35

Д-р Стефан Хаджиев: Лимитите ограничават правото на избор на пациента

Въвеждането на лимити в болниците ще ни вкара отново в разправии със Здравната каса , другият проблем е, че пациентите трябва да бъдат препращани към други лечебни заведения. Това коментира управителят на Многопрофилната болница "Проф. д-р Константин Чилов" в Мадан д-р Стефан Хаджиев.  В момента здравното заведение търси специализанти..

публикувано на 06.08.25 в 13:23

Приключи 55-ата лятна астрономическа школа на Белите брези

Млади любители на космоса от цяла България се събраха край Ардино, за да участват в традиционната лятна школа по астрономия, организирана от Астрономическата обсерватория „Славей Златев“ – Кърджали. Тази година обучението започна по-рано от обичайното – заради очакваното пълнолуние на 9 август, което щеше да затрудни наблюдението на метеорния поток..

публикувано на 05.08.25 в 12:30

Общинските болници се борят за оцеляване под лимитите на системата

„Общинските болници сме гръбнакът на спешната помощ в малките населени места, но се чувстваме като излишен товар за държавата“ – това каза в интервю за Радио Кърджали д-р Гюнер Осман, директор на общинската болница в Ардино. Поводът е възстановяването на лимитите по клинични пътеки, което, според д-р Осман, ще има тежки последици най-вече за хората в..

публикувано на 05.08.25 в 11:10

Кирково в капан между сушата и човешката безотговорност

Засилените мерки срещу безразборното използване на питейна вода в община Кирково остават в сила, въпреки частичното подобрение на ситуацията. Изпускането на вода от язовир „Аламовци“ вече дава резултат, но опасността от безводие в горещите летни дни все още не е отминала. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали кметът на общината Шинаси Сюлейман. „Много..

публикувано на 31.07.25 в 12:00

Без кандидати за директори в осем училища в Кърджалийско

Първият етап от националния конкурс за директори на училища приключи, но за 62 учебни заведения в страната няма подадени кандидатури. Особено тревожна е ситуацията в област Кърджали, където за осем училища не се е явил нито един кандидат. Незаети остават директорските постове в училищата в селата Чакаларово, Дрангово, Тихомир, Кирково, Аврен, Усрен,..

публикувано на 29.07.25 в 11:55

Пожари и епидемия: Област Хасково под двойна заплаха

Пожарите в Югоизточна България продължават да нанасят сериозни щети. Особено тежка е обстановката в област Хасково, където в последните дни бушуват огнени стихии в общините Тополовград и Свиленград. На терен работят десетки пожарникари, военни, доброволци и местни власти, но въпреки усилията фронтовете трудно се овладяват. „Пожарът до село Срем все още..

публикувано на 29.07.25 в 11:00