Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязаха 20 години "Радиомост Турция-България"

5
Личен архив

17 август 1999 г. - топла лятна утрин, но първите новини в 6ч. по програма Хоризонт започнаха със съобщение за катастрофално земетресение в северозападна Турция. С напрежение следяхме следващите новини за непрекъснатото нарастване броя на жертвите и разрушенията.Така започва разказът си радиолюбителят Костадин Евстатиев от радиолюбителския клуб "Портолагос" Кърджали за едно от най-силните земетресения в Турция, така нареченето Измитско земетресение, което засяга Северозападна Турция.
Земетресението е с магнитуд 7,5 по Рихтер и продължава 45 секунди. Епицентърът му е в Измитския залив в Мраморно море. По официални данни жертвите на земетресението са около 17 000 души, но според някои оценки достигат 35 000 души. Материалните щети се оценяват на около 10 млрд. щатски долара. Унищожени са около 100 хиляди жилища. 
Екипи от много страни, първо от които от Р. България тръгнаха незабавно за пострадалите райони, разказва Костадин Евстатиев. Идваха съобщения по радиото и телевизията за проявения героизъм от всички спасители и неволно на всеки здравомислещ и съпричастен човек с нещастието на хората, му идваше да помогне с нещо. Наистина, пет дни по-късно идва председателят на турските радиолюбители Мустафа Акъз до радиоклуб "Портолагос" гр. Кърджали с молба за помощ. Веднага е сформиран екип от радиолюбители -доброволци. Отговорника на групата Добри Щерев избира в екипа си Бончо Гогов, Теодор Георгиев, Мария и Галя Авренлиеви, а за радист на групата е поканен Костадин Евстатиев от гр. Стара Загора. В сформираният приемо-предавателен център в Кърджали застават опитните радисти- Жеко Жеков и Димитър Димитров и в гр. Бургас - Стефан Вангелов. 
20 години след случилото се природно бедствие, членове на радиоклуб "Портолагос" Кърджали се събраха, за да отбележат денят в който хора с различни етноси и религии се обединяват, за да си помогнат. Радиолюбителят Жеко Жеков, разказва за Радио Кърджали споменът от преди 20 години за станал известният Радиомост Турция-България: 


  Най-пострадали от земетресението са селищата - Ялова, Коджаели, Дюздже, Сакария, Гьолджюк и Истанбул. Земетресението разруши стотици хиляди жилища и работни места. Мария Авренлиева и дъщеря й Галина Авренлиева, която е и наша колежка в Радио Кърджали, разказва за тяхната задача като радиолюбители в кризисния център на Истанбул: 
 

В следващия звуков файл чуйте радистът Костадин Евстатиев е имал отговорната задача да предава радиосъобщенията от Турция към България: 



Радистът Димитър Димитров е приемал радиосъобщенията от Турция в Крджали за връзка с останалата част от България. Чуйте какво разказва той: 


Радиовълните и морзът остават единствената сигурна връзка при природни бедствия и аварии, но въпреки това с напредването на технологиите, интересът в днешно време към тях си отива. За радиолюбителите, участвали в радиомоста Турция България преди 20 години остава споменът за достойното дело, което са извършили и споменът на всички хора, получили информация за близките си, благодарение на тях. 
Земетресението от 1999 г. активизира дейността на граждански организации. Особено активни са дружествата, разпространяващи знания за земетресенията, както и моторизирани бригади за подпомагане на пострадали при земетресения.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22