Емоциите покрай темата за яслите и детските градини и отношението към децата в тях бушуват със страшна сила вече неопределено време. Все по-често се появяват сигнали за проява на непристойно поведение на възпитателки от детските градини, които крещят на децата, блъскат ги, използват цинизми в разговорите с тях, карат ги да мият тоалетни с парцал, наказват ги да стоят прави в някой ъгъл, докато другите се хранят и т.н.
Най-лошото е, че всички тези ексцесии се проявяват в първите години от живота на децата, когато те изграждат концепция за себе си като за „Аз“ и отношението си към реалността, когато започнат да я схващат. Въз основа на допускането, че детето се изправя пред този шок, който необратимо се отразява на тепърва изграждащите се в него умения за лични отношения с някой друг, различен от майката, то функцията на детската градина не е да бъде затвор за малолетни, а да допълва и разширява ролята, която в първите години на детето може да играе единствено майката.
Последиците от негативното отношение в детските градини, е че идеите за любовта се изместват от идеи за омразата в болезнен емоционален конфликт от лично страдание, като там, където конфликтът е твърде голям, следва загуба на различни способности и задръжки водещи до формиране на асоциални симптоми.
С напредването на развитието на детето изразяването на чувствата от подрастващия става все по-вероятно да извлича попитата от предишни преживявания агресия чрез силово себеизразяване или със средства на речта.
В заключение можем да кажем, че детската градина трябва да допълва и разширява функцията на добрия тон и образцов дом, като в своето естество детската учителка поема някои от задълженията на майката през деня. Нейното задължение е да поддържа и развива мирогледа на детето, като засилва и обогатява личното му отношение със семейството, като едновременно с това му помага да встъпи в по-широк свят от хора и възможности. Именно затова внимателно проучвайте детската градина в която записвате своето дете, съветва психологът Магдалена Романова.
Какви са симптомите, че детето ви е подложено на стрес и малтретиране от външни лица, чуйте в разговора на Ангел Шенков с Магдалена Романова в звуковия файл.
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478