Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията поразява психиката така както военното положение

Психотелесният терапевт Кремена Станилова коментира влиянието на продължителния стрес от лошите новини, свързани с коронавируса




Как преживяват локдауна, а преди това и извънредната ситуация уязвимите групи в Кърджали, сред които са и възрастни хора? Приклещени зад телевизора, те могат лесно да попаднат в клопката на страха, като най-голям е рискът при самотно живеещите хора. Контактът на този възрастен със света преминава през всичко онова, което бълват новините и е естествено да се почувства неориентиран, казва телесният психотерапевт Кремена Станилова. "Не съм убедена, че са само възрастните го преживяват най-тежко, по-скоро възрастните, които живеят сами. Моето наблюдение е, че когато са в двойка, те някакси са малко откъснати от цялата тази история, защото имат добро общуване, пазаруват си заедно, правят си манджичките, правеха си и зимнината. Тоест около обичайните неща се въртят двамата души. Но, когато е сам човекът, възрастният човек, той е затворен изцяло пред телевизора, неговият контакт със света минава през всичко онова, което бълват новините. И съвсем естествено е един такъв възрастен човек се чувства страшно отхвърлен и неориентиран, и уплашен. Аз имам съседки, които живеят сами, възрастни жени, те не знаят на какво да вярват и през цялото време, постоянно ни питат по-младите какво мислим, как да реагират, дали това е добре, дали не е добре".

Някои от възрастните се страхуват и да излизат.

Други обаче: "си търсят ежедневната разходка, осъзнават, че ако стоят затворени, това не е здравословно. Да, но самите маски, ги карат да живеят под стрес. Не е привично, за никое човешко същество, 12 месеца с нещо, което е сложено пред устата да се живее".

"При възрастните хора се наблюдава психика, която е вече оформена, затова те трудно понасят промените. "Това също ги прави доста по-уязвими, но живеещите в двойка, са доста по-защитени", казва Станилова.

Когато сме постоянно дистанцирани, нараства хормонът на стреса кортизол, намалява хормонът на привързаността, окситоцин. Така ставаме по-тревожни и несигурни".

"При по-примитивните култури едно от основното наказание е било да отлъчат човек от групата и той да върви сам, тоест в дистанция. Много често такъв човек, който е бил наказван по такъв начин, от 6 до 1 месеца е умирал".



Психиката ни по време на пандемията е подложена на стрес, подобно на този при военно положение. Това твърди психотелесният терапевт Кремена Станилова, практикуваща в Хасково. Възможно ли е да се отървем от песимизма и угнетяващата среда, свързани с разпространението на коронавируса? Така нареченият емоционален детокс може ли да случи ако постоянно мислите ни са насочени към новините и новите случаи на КОВИД-19? Продължава разговора ми с терапевта Кремена Станилова. "Истината е, че последната година сме бомбардирани от всякакъв тип информация, която играе роля буквално на хипноза. тъй като се повтарят едни и същи фрази "Бъди отговорен, "Носи маска", "Стой на разстояние". Тоест тези думи играят роля и на програмиране на нашето съзнание. Човешката психика може да се мобилизира за много кратък срок. Когато обаче, през цялото време биваме бомбардирани с подобни послания, облъчвани с цифри, с новини, които сочат застрашаване на нашия живот....Това е постоянен стрес от лошия тип, дистрес, който отключва непрекъснато емоции - било то страхови, било то гневни.

КАК РЕАГИРАТ ХОРАТА НА ТОЗИ ПОСТОЯНЕН СТРЕС

"Защото човек според характеровите си особености реагира на всяка една ситуация - едни ще се затворят и ще бъдат тъжни, други ще бъдат гневни, трети ще се изравнят емоционално и ще блокират емоциите, но ще компенсират в някакво хиперконсумативно поведение да кажем - алкохол, дрога, храна, шопинг, интернет".

Чуйте повече в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Магията на коледуването оживява в квартал Гледка

И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..

обновено на 24.12.24 в 11:35

40 години от Възродителния процес: Поклонения и възпоменания в региона на Кърджали

Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..

публикувано на 24.12.24 в 09:55

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Здравейте, в този благодатен и красив, но и студен ден от мен, Радка Петкова. Пригответе се за среща с любимото предаване "Вкусен следобед" -  два часа хубава музика и приятни преживявания с любимия епизод днес, неделя. В първата част на предаването, след малко, ще чуем кои са финалистите от конкурса "Читател на годината" на Регионалната библиотека,..

публикувано на 23.12.24 в 17:23

40 години от Възродителния процес ще отбележат на Тюркян чешма

В село Могиляне на Тюркян чешма и тази година ще се проведе възпоменателен митинг по повод 40 години от Възродителния процес. Организатор е община Кирково. Кметът Шанаси Сюлейман обобщи програмата за Радио Кърджали:  "Много рано сутринта в джамията в село Могиляне почва мевлид за жертвите, след което ще бъдат захранени хората, които ще бъдат там..

публикувано на 23.12.24 в 14:32

Весела Фламбурари написа детско фентъзи, основано на мита за Дионис

Наскоро фентъзи авторката Весела Фламбурари се върна от салона на детската книга във Флоренция. И още куп хубави новини - тя издаде книга съвместно с илюстратора от "Дъга" Петър Станимиров - "Злато от Загрей". Има сакрални места в България, в които са открити прекрасни древнотракийски артефакти . Тайнственото присъствие на тези места..

публикувано на 23.12.24 в 12:46
Клуб

За 14 години над 150 ученици се учиха на комуникация и журналистика в Клуб "Публична реч"

Повече чуйте в прикачените файлове

публикувано на 19.12.24 в 17:49

Д-р Ахавни Кеворкян: Готвенето може да бъде ваканция за мозъка

"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..

публикувано на 17.12.24 в 14:55