Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

COVID-19 промени онлайн пазаруването завинаги



Няма съмнение, че пандемията COVID-19 повлия до голяма степен на модната индустрия.  Браншът бе негативно засегнат от огнището на COVID-19 на всяко ниво - от търговци на дребно, до вериги за доставки и доставчици. Видяхме как се затварят редица търговци на дребно. Производството почти спря. Търсенето е намаляло.

Търговците затвориха врати по целия свят, насърчавайки клиентите си да пазаруват онлайн. И все пак реалността е, че тъй като сме принудени да останем в домовете си, много от нас са финансово обременени от съкращения или нови отговорности за грижа за децата, а желанието да си купим нови дрехи се чувства като далечна мечта.

С установените локдауни една от най-големите индустрии, които бе засегната е модната индустрия на дребно, поради следните причини:

1. Физическите магазини са принудени да затворят и не могат да посрещнат клиенти, които влизат.

2. Намалява нуждата от закупуване на нови дрехи, заради престоя вкъщи.

3. Дори тези, които продължават да пазаруват сред локданите, се обръщат към електронната търговия или онлайн пазаруването заради удобството, което то носи.

4. Производството на облекло спря, тъй като фабриките също са принудени да затворят.

Както вече споменахме, доста модни брандове и магазини за дрехи бяха принудени да затворят врати, заради коронавируса. Някои работници обаче са получили по-малко от месечна заплата като обезщетение, а много други не са получили нищо.

Тези работници сега не знаят как ще се грижат за семействата си, как ще управляват разходите за храна, наем и други нужди. Те дори не могат да си представят какво ще правят, ако те или член на семейството им се нуждаят от медицинско лечение за COVID-19.

Оскъдният доход, който хората в България печелят е едва достатъчен, за да покрие разходите им за живот и в резултат на това хората нямат почти никакви спестявания, заделени за справяне с криза като тази.

Вече критикувани за неустойчивите си подходи, доста онлайн търговците на бърза мода бяха обвинени, че използват продажбите като тактика, за да привлекат повече клиенти по време на локдаун.

Много уебсайтове на марки предлагат продажби с до 70% отстъпка от артикули. Тъй като са базирани онлайн, те не могат да бъдат подложени на санкции, че поддържат магазините си отворени, но това съвсем не означава, че работниците им все още не работят в складовете и с това са повдигнати много въпроси.Въпреки това, няма как да не отбележим, че този уникален набор от обстоятелства може да доведе до положителна промяна в модната индустрия, която е необходима от години.

Модната индустрия съставлява 10% от въглеродните емисии на човечеството, както и изсушава водоизточниците и замърсява реките и потоците.Като се има предвид нивото на свръхпроизводство, което модната индустрия осигуряваше преди пандемията COVID-19, може да се надяваме, че времето, прекарано на закрито, ще ни направи по-осъзнати за вредното въздействие. Надяваме се, че това може да ни доведе до повторно използване и поправяне на дрехите ни, както и до възприемане на мислене за дълголетие, когато става въпрос за нашите гардероби.

С затварянето на магазините и складовете обаче се натрупват много налични дрехи. Това поставя въпроса: какво може да се направи с този остатък от запаси? Това всъщност би могло да представи невероятна възможност да обмислим как индустрията може да бъде възстановена и как модната индустрия може да инвестира в рециклиране и преработка след COVID-19.

Как се отразява пандемията и противоепидемичните ограничения върху текстилния сектор и магазините за дрехи чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Денис Ашев в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35