Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непосилни изисквания за медицински центрове и ДКЦ в област Кърджали за оформяне на Ковид-зона

Снимка: БНР

Нито една Ковид зона не е обособена до този момент в област Кърджали.
В края на миналата седмица от Министерството на здравеопазването съобщиха, че пациенти със съмнения за коронавирусна инфекция ще получават безплатни лекарства и безплатни прегледи, ако са посетили обособена ковид-зона в медицински център или ДКЦ. А още в края на август здравният министър д-р Стойчо Кацаров увери, че до две седмици ще бъдат създадени 150 такива зони в цялата страна, където пациентите ще могат да си направят безплатна консултация с лекар, рентгенова снимка или да получат препоръки за лабораторни изследвания и домашно лечение
В публикувания на сайта на министерството на здравеопазването списък с ковид зони, за област Кърджали фигурират пет медицински центъра и един диагностично-консултативен център, които извършват дейност в региона. В списъка са включени всички регистрирани центрове за извънболнична специализирана помощ - в Кърджали, Момчилград и Крумовград, но никой от тях не е сключил договор със здравно-осигурителната каса, за да обособи на територията си ковид-зона.
Има специални изисквания, на които трябва да отговарят медицинските центрове и ДКЦ-тата, за да разкрият ковид зона, това каза за Радио Кърджали главният секретар на Регионалната здравна инспекция Петя Папазова. От инспекцията са разпратили писма до всички регистрирани центрове в областта с информация при какви условия могат да оформят такива зони. Липсата на специалисти обаче е една от пречките. 
Това потвърдиха и управители на медицински центрове. Не можем да отговорим на изискванията на здравната каса за разкриване на ковид-зона, категорични са лекарите. А сред тези изисквания са - отделно сформирани екипи от лекари, които да работят на осемчасов работен ден в ковид-зоната, отделно обособени входове и изходи, за да не се сливат потоците болни от коронавирус пациенти с останалите, наличие на определена апаратура и лаборатория, отделни графици за работа в ковид-зоната.
Нямаме достатъчно хора, тези, които работят в медицинските центрове, са на втори трудов договор и няма как да оставят основната си работа, за да бъдат осем часа в ковид-зона. Медицинските центрове са малки, няма място, където да се обособи такава зона. Не са обмислени в детайли прегледите на болните, например, когато пациентът е карантиниран как и къде трябва да се осъществи прегледа? Това са само част от аргументите на управителите на медицинските центрове, които няма да разкрият ковид-зони.
За Радио Кърджали д-р Димитър Макаков, управител на МЦ Авицена към МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали, каза: "Опитваме се да свършим нашата работа със силите, които имаме. Повече от това няма как - нито можем да се клонираме, нито да работим 24 часа, колегите също се разболяват. Не говорим само за лекари. Нямаме и сестри. Недостигът е много сериозен и нещата са свързани. Това е сигнал. Ако нещо не се направи, след няколко години в региона няма да има редица специалности, те ще изчезнат."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. По темата работи Станислава Георгиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

30 деца от община Ардино ще получават „Топъл обяд“ от БЧК

Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма,  са от СУ „Васил Левски“ в..

публикувано на 02.12.24 в 15:07

Никола Рахнев: Без природата сме загубени

В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..

публикувано на 29.11.24 в 14:56
Стада пашуват по дъното на яз.

Отглеждат дини на дъното на язовир

Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи.  А той, мостът, е..

публикувано на 28.11.24 в 17:54

Дами от клуб „Ахридос“ с благотворителна кампания за хора в нужда

В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..

публикувано на 27.11.24 в 13:44
Нешко Нешев

Юбилейният концерт на Нешко Нешев: Тържество на таланта, традицията и вдъхновението (ГАЛЕРИЯ)

На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...

обновено на 27.11.24 в 13:28

Идва Коледа! Да преоткрием важните неща под елхата

Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят  момчетата от група "Хоризонт", които..

публикувано на 26.11.24 в 17:28
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39