Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непосилни изисквания за медицински центрове и ДКЦ в област Кърджали за оформяне на Ковид-зона

Снимка: БНР

Нито една Ковид зона не е обособена до този момент в област Кърджали.
В края на миналата седмица от Министерството на здравеопазването съобщиха, че пациенти със съмнения за коронавирусна инфекция ще получават безплатни лекарства и безплатни прегледи, ако са посетили обособена ковид-зона в медицински център или ДКЦ. А още в края на август здравният министър д-р Стойчо Кацаров увери, че до две седмици ще бъдат създадени 150 такива зони в цялата страна, където пациентите ще могат да си направят безплатна консултация с лекар, рентгенова снимка или да получат препоръки за лабораторни изследвания и домашно лечение
В публикувания на сайта на министерството на здравеопазването списък с ковид зони, за област Кърджали фигурират пет медицински центъра и един диагностично-консултативен център, които извършват дейност в региона. В списъка са включени всички регистрирани центрове за извънболнична специализирана помощ - в Кърджали, Момчилград и Крумовград, но никой от тях не е сключил договор със здравно-осигурителната каса, за да обособи на територията си ковид-зона.
Има специални изисквания, на които трябва да отговарят медицинските центрове и ДКЦ-тата, за да разкрият ковид зона, това каза за Радио Кърджали главният секретар на Регионалната здравна инспекция Петя Папазова. От инспекцията са разпратили писма до всички регистрирани центрове в областта с информация при какви условия могат да оформят такива зони. Липсата на специалисти обаче е една от пречките. 
Това потвърдиха и управители на медицински центрове. Не можем да отговорим на изискванията на здравната каса за разкриване на ковид-зона, категорични са лекарите. А сред тези изисквания са - отделно сформирани екипи от лекари, които да работят на осемчасов работен ден в ковид-зоната, отделно обособени входове и изходи, за да не се сливат потоците болни от коронавирус пациенти с останалите, наличие на определена апаратура и лаборатория, отделни графици за работа в ковид-зоната.
Нямаме достатъчно хора, тези, които работят в медицинските центрове, са на втори трудов договор и няма как да оставят основната си работа, за да бъдат осем часа в ковид-зона. Медицинските центрове са малки, няма място, където да се обособи такава зона. Не са обмислени в детайли прегледите на болните, например, когато пациентът е карантиниран как и къде трябва да се осъществи прегледа? Това са само част от аргументите на управителите на медицинските центрове, които няма да разкрият ковид-зони.
За Радио Кърджали д-р Димитър Макаков, управител на МЦ Авицена към МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали, каза: "Опитваме се да свършим нашата работа със силите, които имаме. Повече от това няма как - нито можем да се клонираме, нито да работим 24 часа, колегите също се разболяват. Не говорим само за лекари. Нямаме и сестри. Недостигът е много сериозен и нещата са свързани. Това е сигнал. Ако нещо не се направи, след няколко години в региона няма да има редица специалности, те ще изчезнат."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. По темата работи Станислава Георгиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

СУ „Йордан Йовков“ – Кърджали изпраща своите абитуриенти на 24 май

С тържествена церемония на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали ще изпрати своите дванадесетокласници. По този повод директорът на училището – г-жа Людмила Чаушева, разказа за празничната програма, атмосферата в училището и специалните послания към зрелостниците. „По традиция СУ ‘Йордан Йовков’..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

Английският отново най-желан за матура в Кърджалийско

На 23 май дванадесетокласниците в цялата страна полагат втория задължителен държавен зрелостен изпит. В област Кърджали изпитният ден започна в 08:30 часа и премина без сериозни затруднения. „Безпроблемно стартира и вторият зрелостен изпит на територията на областта.“ – съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Кърджали, г-жа..

публикувано на 23.05.25 в 10:46

Показват как се приготвя домашна трахана на Фармфеста в Момчилград

Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..

публикувано на 22.05.25 в 15:12
Снимката е илюстративна

5 рокли, една вечер и цяла нова епоха

В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10