Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хибридно обучение: Новата мъка за ученици и учители

Снимка: БГНЕС



Учениците които не се тестват два пъти седмично, остават на дистанционно обучение от вкъщи. Това каза образователният министър акад. Николай Денков. Все повече родители обаче са в недоумение как ще се провеждат в този случай уроците - синхронно, както е в момента, сиреч ще се провеждат в реално време на живо, или асинхронно - без взаимодействие в реално време. Вариант в случая е хибридното обучение, при което децата от вкъщи следят с камера това, което учат съучениците им в клас.

Разпространението  на коронавируса  доведе до цялостна реорганизация на предоставянето на образование в страната. Част от въведените противоепидемични мерки заради COVID-19 са именно въвеждането на дистанционно обучение  за  ученици  и  деца  дори в  предучилищна  възраст. Подобен  подход  е предизвикателство, както за училищата в страната, така и за родителите и учениците, понеже образованието не спира до училищните врати и преподавателите навсякъде правят всичко възможно, за да гарантират, че учащите не пропускат материал. Според получилата грамотата на МОН „Константин Величков“ учителка Светла Илчева от СУ ,,Отец Паисий" Кърджали, дистанционното обучение не пречи на децата и разлика в обучението няма. Като притеснение Илчева изрази единствено, че децата прекарват много време пред електронните устройства, с които учат.

Изследване  сред  РУО  показва,  че  на  практика  всички  училища  са  осигурили продължаване на  учебния процес в ситуация на пандемия,  като  най-често  това е било чрез комбинация от различни подходи. Освен осигурено онлайн обучение в реално време, учителите през миналата година са осигурявали дистанционно  обучение  чрез  поставяне  на  задачи,  но  не  в  реално  време,  а  около  45% посочват, че се е налагало учителите и образователните медиатори да носят материали в домовете  на  децата. На  практика  учителите  са  ползвали  широка  палитра  от  форми  на  обучение  и  са  ги комбинирали  интензивно. Децата осъзнават сериозността на ситуацията и независимо дали онлайн или редовно те спазват правилата, заяви Светла Илчева.

Важно  е  да  отбележим,  че  освен  чрез  онлайн  уроци, образователният  процес  е  бил  обезпечен  и  с  осигуряване  на  материали  в  дома  на  учениците. Най-често организираните форми на дистанционно обучение са под формата на онлайн уроци  на  живо  в  платформи  за  онлайн  обучение,  като  zoom,  team,  google  classroom, moodle и др. Това от своя страна създава предпоставки и за хитруване по време на онлайн часовете от страна на учениците. Учебния процес в домашна среда води със себе си и много фактори за разсейване на учениците.

Според  експертите  една  от  най-силно  затруднените  уязвими  групи,  по  отношение  на включването  в  дистанционна  форма  на  образование,  са  семействата  с  дълготрайно безработни  и  икономически  неактивни  родители.  Въпреки това децата се стараят и стават все по ученолюбиви казва учителката по информатика.

Поради многобройните социални, икономически и психологически трудности на ограничителните мерки по-важно от всякога е младите хора да продължат да бъдат свързани с образованието и ежедневните дейности. Именно поради това на прага на въвежданото на ново дистанционно обучение в цялата страна се поставя толкова силен акцент върху развитието на капацитета на учителите да се свързват при тези нови условия. Към момента притеснение сред учениците за здравето им в училище няма. Няма и притеснение сред тях да учат отново от вкъщи казва Илчева.

Въпреки това обаче Светла Илчева е категорична, че нещата при малките ученици стоят по съвсем различен и по-сложен начин. Илчева е на мнение, че децата от 1-4 клас не биха се справили без родител по време на дистанционно обучение. Според нея трябва да се намери начин малките ученици да останат в редовна форма на обучение, за да могат пълноценно да усвоят материала. Освен образованието обаче, няма как да не отбележим , че основните  последици  върху  психическото  състояние  на  деца,  поради  въвеждането  на дистанционна форма на обучение са свързани с намаляване на техните социални умения. Експертите,  работещи  в  РУО  в  страна,  които  са  получавали  жалби  от  страна  на родителите във връзка с провеждането на дистанционно обучение са 42,9%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Христо Бонев

Микс от вируси "шета" в Кърджалийско, грипът все още не е водещ

Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..

публикувано на 22.01.25 в 21:54
Д-р Виктор Кирчев

Грипът се очаква в Кърджалийско след около седмица-две, засега е спокойно

Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза  пред Радио Кърджали д-р Виктор Кирчев,..

публикувано на 22.01.25 в 17:52

Клуб "Историка" от "Славейков" отбеляза 147 години от освобождението на Кърджали

Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..

публикувано на 22.01.25 в 15:30

Не бива да се прибързва с оценката за дисциплина, смятат учители

Без да има добра дисциплина в училище не може да протече качествен учебен процес, но ако се въведе оценка за дисциплина, тя трябва да се прилага много внимателно. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали Нешка Шопова, заместник-директор на СУ "П.Р. Славейков" в Кърджали по повод предложението на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" незабавно..

публикувано на 21.01.25 в 11:56
Слави Василев

Слави Василев: Доган е принуден да работи за правителството на Пеевски

Като „поредна ненадеждна коалиция“ определи новосформираното правителство политическият анализатор Слави Василев в коментар за Радио Кърджали. „Това е  една доста разнородна коалиция . Голяма част от тези едни партии са винаги доста опозиционно настроени към друг. Но ето, че обстоятелствата ги събират заедно,..

публикувано на 21.01.25 в 01:06

Инфлацията в еврозоната се ускори до 2,4% в края на 2024 г., в България - до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:47

Магистрати изнасят уроци на правни теми пред кърджалийски ученици

През изминалия месец декември 2024 г., и през настоящия януари, съдии от Районен съд – Кърджали продължават да ограмотяват ученици от Средно училище „П.Р.Славейков“ с уроци на правни теми- част от образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. На 11 декември 2024 г...

публикувано на 17.01.25 в 12:30