Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хибридно обучение: Новата мъка за ученици и учители

Снимка: БГНЕС



Учениците които не се тестват два пъти седмично, остават на дистанционно обучение от вкъщи. Това каза образователният министър акад. Николай Денков. Все повече родители обаче са в недоумение как ще се провеждат в този случай уроците - синхронно, както е в момента, сиреч ще се провеждат в реално време на живо, или асинхронно - без взаимодействие в реално време. Вариант в случая е хибридното обучение, при което децата от вкъщи следят с камера това, което учат съучениците им в клас.

Разпространението  на коронавируса  доведе до цялостна реорганизация на предоставянето на образование в страната. Част от въведените противоепидемични мерки заради COVID-19 са именно въвеждането на дистанционно обучение  за  ученици  и  деца  дори в  предучилищна  възраст. Подобен  подход  е предизвикателство, както за училищата в страната, така и за родителите и учениците, понеже образованието не спира до училищните врати и преподавателите навсякъде правят всичко възможно, за да гарантират, че учащите не пропускат материал. Според получилата грамотата на МОН „Константин Величков“ учителка Светла Илчева от СУ ,,Отец Паисий" Кърджали, дистанционното обучение не пречи на децата и разлика в обучението няма. Като притеснение Илчева изрази единствено, че децата прекарват много време пред електронните устройства, с които учат.

Изследване  сред  РУО  показва,  че  на  практика  всички  училища  са  осигурили продължаване на  учебния процес в ситуация на пандемия,  като  най-често  това е било чрез комбинация от различни подходи. Освен осигурено онлайн обучение в реално време, учителите през миналата година са осигурявали дистанционно  обучение  чрез  поставяне  на  задачи,  но  не  в  реално  време,  а  около  45% посочват, че се е налагало учителите и образователните медиатори да носят материали в домовете  на  децата. На  практика  учителите  са  ползвали  широка  палитра  от  форми  на  обучение  и  са  ги комбинирали  интензивно. Децата осъзнават сериозността на ситуацията и независимо дали онлайн или редовно те спазват правилата, заяви Светла Илчева.

Важно  е  да  отбележим,  че  освен  чрез  онлайн  уроци, образователният  процес  е  бил  обезпечен  и  с  осигуряване  на  материали  в  дома  на  учениците. Най-често организираните форми на дистанционно обучение са под формата на онлайн уроци  на  живо  в  платформи  за  онлайн  обучение,  като  zoom,  team,  google  classroom, moodle и др. Това от своя страна създава предпоставки и за хитруване по време на онлайн часовете от страна на учениците. Учебния процес в домашна среда води със себе си и много фактори за разсейване на учениците.

Според  експертите  една  от  най-силно  затруднените  уязвими  групи,  по  отношение  на включването  в  дистанционна  форма  на  образование,  са  семействата  с  дълготрайно безработни  и  икономически  неактивни  родители.  Въпреки това децата се стараят и стават все по ученолюбиви казва учителката по информатика.

Поради многобройните социални, икономически и психологически трудности на ограничителните мерки по-важно от всякога е младите хора да продължат да бъдат свързани с образованието и ежедневните дейности. Именно поради това на прага на въвежданото на ново дистанционно обучение в цялата страна се поставя толкова силен акцент върху развитието на капацитета на учителите да се свързват при тези нови условия. Към момента притеснение сред учениците за здравето им в училище няма. Няма и притеснение сред тях да учат отново от вкъщи казва Илчева.

Въпреки това обаче Светла Илчева е категорична, че нещата при малките ученици стоят по съвсем различен и по-сложен начин. Илчева е на мнение, че децата от 1-4 клас не биха се справили без родител по време на дистанционно обучение. Според нея трябва да се намери начин малките ученици да останат в редовна форма на обучение, за да могат пълноценно да усвоят материала. Освен образованието обаче, няма как да не отбележим , че основните  последици  върху  психическото  състояние  на  деца,  поради  въвеждането  на дистанционна форма на обучение са свързани с намаляване на техните социални умения. Експертите,  работещи  в  РУО  в  страна,  които  са  получавали  жалби  от  страна  на родителите във връзка с провеждането на дистанционно обучение са 42,9%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Папа Франциск призова вярващите да се молят за него

Папа Франциск призова в неделната си молитва "Ангел Господен" всички вярващи в лоното на Римокатолическата църква да се молят за него. "Молете се за мен", призова папата в текста, прочетен днес пред множеството в базиликата "Свети Петър" във Ватикана от архипиескоп Рино Физикела, предаде ДПА. Настаненият в болница папа Франциск за втора поредна..

публикувано на 23.02.25 в 17:15

Хасково подкрепя каузата #ЗаедноОтНачалото на УНИЦЕФ

 Хасково е една от двете общини в България, в които се пилотира система за ранна детска интервенция. Екипът на „Общностен център Хасково“ за поредна година е част от централното благотворително събитие, което подпомага каузата на УНИЦЕФ #ЗаедноОтНачалото. Специално видео, снимано от екипа на УНИЦЕФ, представи по време на благотворителен концерт опита..

публикувано на 23.02.25 в 14:11
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бюджет 2025 е проевропейски и отваря вратата към Еврозоната

"Бюджет 2025 година е направен така, че да бъде про-европейски, тоест съобразен с всички възможности, които би имало за изпълнение на маастрихтските критерии и членство на България в еврозоната от началото на следващата година", това коментира в ефира на Радио Кърджали икономистът Румен Гълъбинов. Той припомни, че този бюджет като..

публикувано на 20.02.25 в 17:55

Смолян с най-ниска средна заплата в страната

Област Смолян остава с най-ниската средна брутна работна заплата в България за четвъртото тримесечие на 2024 г., заемайки последното 28-о място в страната. Това съобщи Николай Славов, началник на отдел „Статистически изследвания – Смолян“, цитиран от БТА. Средната брутна заплата в региона достига 1602 лв., като бележи ръст от 5,1% спрямо предходното..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06