Основната причина е Ковид пандемията, която ограничи свободното образование извън България. Брекзит също изигра своята роля. Много млади хора, които търсеха университети във Великобритания, сега предпочитат да останат тук, както заради високите такси на острова, така и заради отношението към тях. Силен е интересът към висшите училища в Нидерландия и Германия. Именно Нидерландия се очертава като новата мода за кандидат-студентите, смята Даниел Парушев.
Иначе в България продължава да е силен интересът на студентите към компютърните специалности, правото, финансите, счетоводството, т.е. към специалности, които дават професия. В последно време се забелязва и интерес към изкуствата, може би защото бройките са по-малко и са държавна поръчка, но винаги се запълват. За съжаление, все още са малко желаещите да учат математика и химия. Нищо, че държавата се опита да стимулира студентите чрез подпомагане, като направи тези специалности защитени и дава за тях стипендия в двоен размер. Въпреки усилията, студентите продължават да не учат точни науки. Според Даниел Парушев коренът на тази незаинтересованост е още в средното образование. "Ако има задължителна матура и по математика, освен по български език и литература, после е много голяма възможността да запишеш нещо, свързано с математически науки. Така че подобряването на висшето образование, излизането на добри кадри и в самата система да влизат добри и да излизат още по-добри - в основата е средното образование", смята той.
Няма как да не пада качеството на образованието в онлайн среда, а по-добро от присъственото обучение няма. Негативите на дистанционното обучение при студентите ще станат видими след няколко години, е мнението на председателя на Националното представителство на студентските съвети в България.
"Трябва да отбележим, че ако искаме едно качествено обучение, ако искаме след 2, 3, 4 години, когато колегите завършат, да имаме едни подготвени кадри за пазара на труда, те ще бъдат подготвени именно ако бъдат в присъствена форма на обучение. Във всякакъв друг формат, при продължаване на онлайн средата, ще забележим, че след време колегите няма да бъдат готови за пазара на труда.И, това е този проблем, който се проявява при учениците, именно, че обучението не е толкова качествено. Напълно разбираемо е, че при студентите е същото. Да, студентите са по-отговорни, защото са над 18-годишна възраст. Тук имаме и също така и бакалаври, и магистри, и докторанти. Със сигурност по-отговорна общност. Но въпреки това, именно защото са по-големи, те си намират съвсем други занимания, именно в това да съчетаят повече неща, и се занимават с няколко неща едновременно. Това поражда и недоброто разбиране на самия материал."
Националното представителство на студентските съвети в България ще настоява за връщане на присъственото обучение в университетите в страната още през февруари, обяви неговият председател.
Организацията е единствената официално легитимна в България по Закона за висшето образование. "Това, което сме направили за последните две години, е подчинено на желанието ни за по-добри условия за живот за студентската общност и по-добро качество на образованието", каза Парушев. Това са и двете основни направления, в които са насочени усилията им. "Успяхме да увеличим средствата за студентските столове и общежития, също да се увеличат стипендиите на студентите в Република България... Наблягаме и на акредитирането, настояхме и за редукция на лихвения процент по студентските кредити да стане от 7 на 3%. В момента водим разговори с МОН и банките", каза още Даниел Парушев
Целия разговор на Станислава Георгиева с Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети в България, може да чуете в прикачения звуков файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478