Броени дни преди Коледа треската за пазаруване е във вихъра си. Празнично украсените витрини и обещанията за атрактивни цени и препълнени чанти с покупки е все по-честа гледка. Всяка година в България се харчат милиони левове за подаръци, като тази година очакванията са да отделим още повече средства от бюджета си, или по точно една пета от доходите ни да бъдат изхарчени за коледни изненади за най-близките. Заради пандемията и ограниченията не малка част от празничните покупки и този път ще бъдат направени онлайн прогнозират търговци. Въпреки ограниченията и зелените сертификати има и не малко потребители, които тази година ще купят подаръците си на място. Като най-търсените подаръци традиционно са битова техника, дрехи, обувки, смартфони и таблети. Основното търсене при дрехите е типа на пуловери и якета или някакъв аксесоар, казват търговци:
"Средно може би до 100 лв отделят купувачите , за да може все пак хем да е символично, хем да не е толкова малко. Хората са склони и на бюджет извън позволеното по време на празници, за да зарадват някои близък."
През последните години по време на коледното пазаруване средно на час сме харчили 8 млн. лева, а очакванията са тази година да бръкнем още по-надълбоко в джоба си. Тази година средно за подаръци ще похарчим 360 лв. Този праг е приемлив но не бива да се надвишава съветва кредитен консултант.
"Имаме над 10% ръст на депозитите. Над 60 милиарда лева държим в банките. Всичко това кара българите да са по-смели и да похарчат повече по тези празници. Доста хора ползват стоковите кредити, понеже са лесно достъпни. Получавате ги от представител в магазина в който сте си харесали стоката."
Хит в пазаруването тази година отново е техниката. Сред най-търсените подаръци са битова електроника, мобилни телефони и таблети. В магазините за черна и бяла техните покупките през декември са 2 пъти повече отколкото през останалите месеци. А пикът винаги е до 25 декември, казват продавач-консултантите.
"Смартфонът е едно от устройствата, които най-често се подаряват, както и смарт часовнците, персонални компютри. Пандемията също дава отражение върху избора на подаръци. Със сигурност по-дългото стоене вкъщи, особено при децата довежда до това че трябва да има още един телевизор, още един лаптоп. За да учиш онлайн, трябва да имаш микрофон, камера..."
Търговците на техника очакват ръст на продажбите спрямо миналата Коледа. Тук обаче средния разход за покупки е в пъти по-голям. За телевизор или смартфон сумата надскача 1000 лв. При лаптопите избирайки оптималното цената е около 2000 лв. Затова и част от по скъпите подаръци ще бъдат закупени със стоков кредит прогнозират финансовите консултанти, като не препоръчват бързи кредити за коледни подаръци, освен ако не са в малки суми.
Освен стоковите кредити бум се очаква и при плащанията с кредитни карти, особено при подаръци като автомобили. За да не излезем на червено след празниците месечните такси по кредитите, които ще изтеглим не бива да надвишават 30% от доходите ни, съветват още експертите.
Покупките на техника са не само повече, но и по-качествени отчитат търговците. Само за последната година масовия телевизор за българина става по-голям масово с 10 инча. Към момента хората купуват екрани 50-55 инча, като до преди година най-голям ръст в продажбите са били 40 инчовите споделят търговци. Въпреки отлива заради зелените сертификати, някои магазини имат външни каси, за хора без сертификат.
Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..
Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза пред Радио Кърджали д-р Виктор..
Днес, 22 януари се навършват 147 години от освобождението на Кърджали по време на Руско-турската война. По този повод, ученици от клуб "Историка" към СУ 'П.Р. Славейков', заедно с техния преподавател Димитър Димов и директора на училището Милко Багдасаров поднесоха венци и цветя пред Паметника на руския воин в центъра на Кърджали. На 22 януари..
Без да има добра дисциплина в училище не може да протече качествен учебен процес, но ако се въведе оценка за дисциплина, тя трябва да се прилага много внимателно. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали Нешка Шопова, заместник-директор на СУ "П.Р. Славейков" в Кърджали по повод предложението на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" незабавно..
Като „поредна ненадеждна коалиция“ определи новосформираното правителство политическият анализатор Слави Василев в коментар за Радио Кърджали. „Това е една доста разнородна коалиция . Голяма част от тези едни партии са винаги доста опозиционно настроени към друг. Но ето, че обстоятелствата ги събират заедно,..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...
През изминалия месец декември 2024 г., и през настоящия януари, съдии от Районен съд – Кърджали продължават да ограмотяват ученици от Средно училище „П.Р.Славейков“ с уроци на правни теми- част от образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. На 11 декември 2024 г...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478