Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йекта Аптурахман първи в България с разказ на английски език

Десетокласникът от СУ "Отец Паисий" е на върха в 12-то национално състезание по творческо писане на английски

Йекта Аптурахман от СУ "Отец Паисий" в Кърджали
Снимка: Радио Кърджали

Десетокласникът Йекта Аптурахман от СУ „Отец Паисий“ в Кърджали спечели първо място в Дванадесетото национално състезание по творческо писане на английски език.

Освен първото място, от състезанието взех едно чувство за гордост, че мога да спечеля, че мога сам да се справя, че имам потенциал и използвам този език и моите знания, за да върша добри неща, служейки на собствените си интереси и на моето училище. Състезанието ми даде и надежда, че мога още повече от това, което вече съм постигнал. Това разказа Йекта Аптурахман в сутрешния блок на Радио Кърджали.

Състезанието по творческо писане на английски език се организира по инициатива на Фондация „Корпус за образование и развитие- КОРПлюС“ в партньорство с Посолството на САЩ и Американския университет в България. Конкурсът насърчава учениците да използват английския език по забавен начин и най-вече да мислят нестандартно, творчески, да дадат свобода на въображението си и да създадат уникални произведения, пишейки по оригинални и интригуващи теми.

Като млади автори трябва да "излеем своята креативност, която се асоциира с младостта. Един вид да транспортираме журито на по-пъстри и интересни места, да ги отдалечим от монотонността на ежедневието", поясни Йекта.

Конкуренцията беше много сериозна – 138 училища, 3014 участника. 20 ученици от 8 до 12 клас от СУ „Отец Паисий“ участваха със своите вълнуващи истории. Под наблюдението на учител, на учениците се дава един час за да пишат на конкретна тема. Те не могат да използват речници, учебници или други материали при писане. Важни са идеите, а не граматиката. Творбите се оценяват от съдийски комисии, като най-добрите преминават към национално ниво. След това финалистите се стесняват, като наградите се присъждат за първите три есета на ниво оценка, както и някои допълнителни награди, предоставени от външни партньори. Те са представени на церемония по награждаване, разказа София Калинова, преподавател по английски език и председател на методическото обединение на учителите по английски. Много сме щастливи, училището е много гордо с Йекта. Всички много се радваме и го поздравяваме и дано не спира да се развива, каза още София Калинова.

Според нея има много добри ученици сред поколението днес. И не е вярно масовото мнение, че децата не учат или че са лоши, или нямат интереси. Децата са страхотни, очарована съм от младите хора, казва София Калинова. 

Според Йекта идеите се раждат лесно, когато имаш обща култура и познания в различни сфери. "Знанието е като глина, можеш да създадеш различни форми с това, което притежаваш", казва той.

Няма право да разкрива подробности за написания от него разказ преди награждаването, което е през март, тъй като организаторите ще публикуват отличените творби, но повдига малко завесата. Историята е в жанра историческа драма, пренася читателя в миналото и разказва за нацисти и едно полско семейство, за доброто и за лошото в хората и за иронията на съдбата.

Това, че е обърнал поглед назад, си има обяснение - историята е любим предмет на Йекта. И то историята на ХХ век, а още по-конкретно - военната история. Другите любими предмети му са английски, разбира се, и география. Географията и историята са тясно свързани, особено когато става въпрос за военни действия. Тогава без география не можеш да разбереш и вникнеш в хода на войни, битки, терени, стратегически планове. Любимата му битка е тази при Ватерлоо през 1815 г., когато Наполеон Бонапарт претърпява поражение от британската армия, командвана от Артър Уелсли. Въпреки краха тогава, Наполеон е и любимата историческа фигура на Йекта. Въпреки дребнобуржоазния си произход, е бил много амбициозен. "Знаел, че може, знаел, че иска и го е направил", казва Йекта.

Самият той също има мечти и амбиции - да учи в престижен американски университет и да се реализира в областта на софтуерните технологии.


Повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Йекта Аптурахман и София Калинова в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Костадин Хаджийски

Костадин Хаджийски: 24 май е празникът, който ни обединява

„Ако можех да напиша по една дума на всяко училище, на всяко читалище, бих написал думата светлина, защото мисля, че словото е светлина и не трябва да губим тази светлина“. Така Костадин Хаджийски, депутат от партия „Величие“ от Кърджалийски избирателен район, описа най-българския празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската..

обновено на 25.05.25 в 22:30
Красимир Премянов

Красимир Премянов: Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов. По традиция тракийци участват в..

публикувано на 25.05.25 в 17:48

Искра Михайлова: Културата е основен приоритет на „Новото начало“

Народният представител от „Новото начало“ обеща хората, ангажирани с култура да почувстват това ново начало в мисленето и отношението към тях от партията на Делян Пеевски.  24 ти май е празник, с който израстваме и в който отдаваме почит на нашите учители, на дейците на българската култура и наука.  Така народният представител от ДПС-..

публикувано на 23.05.25 в 18:56
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48