Освен първото място, от състезанието взех едно чувство за гордост, че мога да спечеля, че мога сам да се справя, че имам потенциал и използвам този език и моите знания, за да върша добри неща, служейки на собствените си интереси и на моето училище. Състезанието ми даде и надежда, че мога още повече от това, което вече съм постигнал. Това разказа Йекта Аптурахман в сутрешния блок на Радио Кърджали.
Състезанието по творческо писане на английски език се организира по инициатива на Фондация „Корпус за образование и развитие- КОРПлюС“ в партньорство с Посолството на САЩ и Американския университет в България. Конкурсът насърчава учениците да използват английския език по забавен начин и най-вече да мислят нестандартно, творчески, да дадат свобода на въображението си и да създадат уникални произведения, пишейки по оригинални и интригуващи теми.
Като млади автори трябва да "излеем своята креативност, която се асоциира с младостта. Един вид да транспортираме журито на по-пъстри и интересни места, да ги отдалечим от монотонността на ежедневието", поясни Йекта.
Конкуренцията беше много сериозна – 138 училища, 3014 участника. 20 ученици от 8 до 12 клас от СУ „Отец Паисий“ участваха със своите вълнуващи истории. Под наблюдението на учител, на учениците се дава един час за да пишат на конкретна тема. Те не могат да използват речници, учебници или други материали при писане. Важни са идеите, а не граматиката. Творбите се оценяват от съдийски комисии, като най-добрите преминават към национално ниво. След това финалистите се стесняват, като наградите се присъждат за първите три есета на ниво оценка, както и някои допълнителни награди, предоставени от външни партньори. Те са представени на церемония по награждаване, разказа София Калинова, преподавател по английски език и председател на методическото обединение на учителите по английски. Много сме щастливи, училището е много гордо с Йекта. Всички много се радваме и го поздравяваме и дано не спира да се развива, каза още София Калинова.
Според нея има много добри ученици сред поколението днес. И не е вярно масовото мнение, че децата не учат или че са лоши, или нямат интереси. Децата са страхотни, очарована съм от младите хора, казва София Калинова.
Според Йекта идеите се раждат лесно, когато имаш обща култура и познания в различни сфери. "Знанието е като глина, можеш да създадеш различни форми с това, което притежаваш", казва той.
Няма право да разкрива подробности за написания от него разказ преди награждаването, което е през март, тъй като организаторите ще публикуват отличените творби, но повдига малко завесата. Историята е в жанра историческа драма, пренася читателя в миналото и разказва за нацисти и едно полско семейство, за доброто и за лошото в хората и за иронията на съдбата.
Това, че е обърнал поглед назад, си има обяснение - историята е любим предмет на Йекта. И то историята на ХХ век, а още по-конкретно - военната история. Другите любими предмети му са английски, разбира се, и география. Географията и историята са тясно свързани, особено когато става въпрос за военни действия. Тогава без география не можеш да разбереш и вникнеш в хода на войни, битки, терени, стратегически планове. Любимата му битка е тази при Ватерлоо през 1815 г., когато Наполеон Бонапарт претърпява поражение от британската армия, командвана от Артър Уелсли. Въпреки краха тогава, Наполеон е и любимата историческа фигура на Йекта. Въпреки дребнобуржоазния си произход, е бил много амбициозен. "Знаел, че може, знаел, че иска и го е направил", казва Йекта.
Самият той също има мечти и амбиции - да учи в престижен американски университет и да се реализира в областта на софтуерните технологии.
Повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Йекта Аптурахман и София Калинова в прикачения звуков файл.
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478