Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йекта Аптурахман първи в България с разказ на английски език

Десетокласникът от СУ "Отец Паисий" е на върха в 12-то национално състезание по творческо писане на английски

Йекта Аптурахман от СУ "Отец Паисий" в Кърджали
Снимка: Радио Кърджали

Десетокласникът Йекта Аптурахман от СУ „Отец Паисий“ в Кърджали спечели първо място в Дванадесетото национално състезание по творческо писане на английски език.

Освен първото място, от състезанието взех едно чувство за гордост, че мога да спечеля, че мога сам да се справя, че имам потенциал и използвам този език и моите знания, за да върша добри неща, служейки на собствените си интереси и на моето училище. Състезанието ми даде и надежда, че мога още повече от това, което вече съм постигнал. Това разказа Йекта Аптурахман в сутрешния блок на Радио Кърджали.

Състезанието по творческо писане на английски език се организира по инициатива на Фондация „Корпус за образование и развитие- КОРПлюС“ в партньорство с Посолството на САЩ и Американския университет в България. Конкурсът насърчава учениците да използват английския език по забавен начин и най-вече да мислят нестандартно, творчески, да дадат свобода на въображението си и да създадат уникални произведения, пишейки по оригинални и интригуващи теми.

Като млади автори трябва да "излеем своята креативност, която се асоциира с младостта. Един вид да транспортираме журито на по-пъстри и интересни места, да ги отдалечим от монотонността на ежедневието", поясни Йекта.

Конкуренцията беше много сериозна – 138 училища, 3014 участника. 20 ученици от 8 до 12 клас от СУ „Отец Паисий“ участваха със своите вълнуващи истории. Под наблюдението на учител, на учениците се дава един час за да пишат на конкретна тема. Те не могат да използват речници, учебници или други материали при писане. Важни са идеите, а не граматиката. Творбите се оценяват от съдийски комисии, като най-добрите преминават към национално ниво. След това финалистите се стесняват, като наградите се присъждат за първите три есета на ниво оценка, както и някои допълнителни награди, предоставени от външни партньори. Те са представени на церемония по награждаване, разказа София Калинова, преподавател по английски език и председател на методическото обединение на учителите по английски. Много сме щастливи, училището е много гордо с Йекта. Всички много се радваме и го поздравяваме и дано не спира да се развива, каза още София Калинова.

Според нея има много добри ученици сред поколението днес. И не е вярно масовото мнение, че децата не учат или че са лоши, или нямат интереси. Децата са страхотни, очарована съм от младите хора, казва София Калинова. 

Според Йекта идеите се раждат лесно, когато имаш обща култура и познания в различни сфери. "Знанието е като глина, можеш да създадеш различни форми с това, което притежаваш", казва той.

Няма право да разкрива подробности за написания от него разказ преди награждаването, което е през март, тъй като организаторите ще публикуват отличените творби, но повдига малко завесата. Историята е в жанра историческа драма, пренася читателя в миналото и разказва за нацисти и едно полско семейство, за доброто и за лошото в хората и за иронията на съдбата.

Това, че е обърнал поглед назад, си има обяснение - историята е любим предмет на Йекта. И то историята на ХХ век, а още по-конкретно - военната история. Другите любими предмети му са английски, разбира се, и география. Географията и историята са тясно свързани, особено когато става въпрос за военни действия. Тогава без география не можеш да разбереш и вникнеш в хода на войни, битки, терени, стратегически планове. Любимата му битка е тази при Ватерлоо през 1815 г., когато Наполеон Бонапарт претърпява поражение от британската армия, командвана от Артър Уелсли. Въпреки краха тогава, Наполеон е и любимата историческа фигура на Йекта. Въпреки дребнобуржоазния си произход, е бил много амбициозен. "Знаел, че може, знаел, че иска и го е направил", казва Йекта.

Самият той също има мечти и амбиции - да учи в престижен американски университет и да се реализира в областта на софтуерните технологии.


Повече може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Йекта Аптурахман и София Калинова в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08