"В момента, за голяма изненада на всички, е доста приятно и топло, някъде от две седмици има слънце, което не се случва често тук в този период. Даже като наблюдавам, и от България е по-топло".
"....имаше съответен период, в който трябваше да се адаптирам, понеже зимата тука е доста тъмно, имаме някъде около 6 часа светлина дневна. Но това, че те в ежедневието си умеят като цяло да правят така нареченото хюге, да си правят вечерите или дългите нощи, тъмни часове, като едно такова приятно усещане. Някак си не усещаш, че вън е тъмно, ами вътре в душата ти е светло, със свещи, с приятна музика. На мен ми отне няколко години да свикна, да не обръщам много внимание, че е тъмно, че студено и дъждовно, ами да си го направя да ми е приятно, въпреки условията навън".
В периода преди Коледа и Нова година Дания е украсена пищно, коледно, като украсяването започва още от октомври месец. Така времето преминава неусетно. "Трудно е януари месец, след като са минали празниците".
КАКВО Е ХЮГЕ?
"Това е философия за щастие, ....да се насладиш на момента. Да си направиш да ти е уютно, да спреш за момент и да се насладиш на обстановката, на компанията. Да си направиш уют на душата. Не ти трябва нещо помпозно, разкош.
Народопсихологията на датчаните е да се наслаждат на простите неща. "Системата е направена така, че те са задоволени материално, единственото остава да си направиш уютно в душата, да ти е комфортно. Да се насладиш на компанията на близки приятели, на семейството, да си направиш една чаша чай с ароматна свещ до теб, примерно в зимните дни. Това е хюгето, и аз вече свикнах на техния начин на мислене".
"Това че ти можеш да видиш добър приятел, в този момент и да спреш за момент, и да се насладиш на разговорите, не да бързаш и да мислиш за други проблеми".
ОБЗАВЕЖДАНЕТО И ХЮГЕ
Датският стил в обзавеждането също е свързан с хюге.
".....Те имат минималистичен стил, датския стил с това е известен - и в дизайн, и в интериор, и в мебели. За тях са много важни чистите линии и това те освобождава да може да мислиш за себе си, да се насладиш на своето съществуване, в момента. Не са привързани към вещите, при тях всичко е много изчистено, много монохромни цветове използват - бяло, сиво, черно. В домовете им "обстановката е приятна, няма ярки цветове, много натрупано, много декорации, което можем да видим в южната част на полукълбото".
СВЕЩИТЕ И ХЮГЕ
Камина във всеки дом няма, уточнява Станислава. Ако има камина, тя ще е био, но свещи навсякъде има. Особено зимата, задължително, по прозорци, влючени като декорация. Имат и традиция, една голяма свещ, която се разграфява от едно до двайсет и четири и всеки ден се запалва по малко до Коледа.
КУХНЯТА Е СЕМПЛА
близка до немската. Нямат манджи като у нас. Примерно меню е месо с картофи и сосове, на които датската кухня изобилства.
КАК СИ ПОЧИВАТ ДАТЧАНИТЕ
Лятото всички отиват на юг. С каравани в Италия в Испания, за по месец, тук юли месец е задължително почивен месец, понеже и училищата тогава не работят. И да, отиват на по-топло, макар че в последните години и тук има хубаво лято".
В БЪЛГАРИЯ ЖИВОТЪТ Е ДОСТА ЗАБЪРЗАН И ДИНАМИЧЕН,
в сравнение с Дания.
НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ В КРАЙНА СМЕТКА ДАТСКОТО ЩАСТИЕ? ЧЕРТИ ОТ ХАРАКТЕРА? СТАНДАРТ?
Определено не са амбициозни от тази гледна точка, да завиждат. Обичат да си помагат. Но за да се създадат дълбоки връзки, трябва да мине известно време, казва Станислава.
Един от одобрените уроци е на кърджалийската учителка от Професионалната гимназия по икономика Пламена Дюлгерова. Тя е преподавател в направление „Приложна информатика“. Дюлгерова и учителят по информатика и заместник-директор на Средно училище „Йордан Йовков“ Нурай Нури, който пък от години вече използва създаден от самия него ИИ,..
Стартира програмата „Топъл обяд“ на БЧК. Тази година ще бъдат подпомогнати 30 ученици в община Ардино, каза в сутрешния блок на Радио Кърджали Светломира Димитрова, директор на БЧК- Кърджали. „Всяка година избираме да реализираме програмата в различни общини. Децата, които ще получават храна по тази програма, са от СУ „Васил Левски“ в..
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478