Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторският клас на лауреатите от фестивала в Сладун ще се проведе през август

Дарина Славчева Славова, народна певица
Снимка: Личен архив

Седем от лауреатите в конкурса от Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“ в с. Сладун избрани от журито ще участват в майсторски клас воден от Дарина Славова. Събитието ще се проведе в Пловдив през август. Това е наградата на фондация „Кичка Савова“, която се превръща в традиция, вече за втора година. В рамките на един ден участниците ще разучават песни на тракийската певица Кичка Савова, ще се запознаят с делото и творчеството на певицата. В всеки участник ще се работи индивидуално, ще им съпровождат професионални музиканти. В края на деня лауреатите представят наученото през деня в гала концерт.

Дарина Славова казва, че е подбрала определен репертоар на Кичка Савова.
„Подбрал съм емблематични, но и не толкова популярни песни от репертоара на Кичка Савова. Но преди да чуя децата, преди да видя техните възможности и гласови данни, не бих могла да кажа, предварително кои от всички избрани песни ще изпълни. Това трябва да се случи в момента на заучаване. Защото целта на този гала концерт е да представят и себе си, освен наученото. Така че трябва да се подбере песенен материал, за да се представи най-добрите качества, възможности  на младите изпълнители“, разказва Дарина Славчева Славова, ученичката на Кичка Савова.

Участниците, които  тази година ще се качат на сцената на фестивала са около 84 групи и индивидуални изпълнители. Чуждите изпълнители са от Чорлу, Турция и Солун, Гърция.  

МФФ „С песните на Кичка Савова“ ще се проведе за единадесета година в родното ѝ село Сладун на 30 април и 1 май.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига в Кърджали

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига на 19 септември, четвъртък, в Кърджали по покана на Националната браншова организация „Обединени български животновъди“. Това съобщи председателят на организацията Бойко Синапов. С министъра ще бъдат негови заместници, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ и изпълнителният..

публикувано на 17.09.24 в 17:02

Йозеф Бата: В Кърджали видях усмихнати хора

Йозеф Бата от три месеца живее в Кърджали. След пенсионирането си в Германия се настанява в родопския град. Работил е в Гражданска защита в Бон. Вече има българска лична карта, с която се гордее. За Кърджали казва, че е прекрасен слънчев град с усмихнати хора.  „За пръв път, когато излязох да се разходя в центъра на Кърджали, бях шокиран от уличните..

публикувано на 17.09.24 в 11:40
Снимката е илюстративна

Баба прекоси две държави заради първия учебен ден на внука си

Таня Типова, дългогодишен начален учител от град Хаджидимово, пропътува стотици километри между Югозападна и Южна България през Гърция, за да присъства на първия учебен ден на внука си Кристиян. Първолакът чу звънеца и пристъпи школския праг в средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Самата Таня Типова е отгледала три дъщери. Посрещала..

публикувано на 16.09.24 в 23:07

Теодора Богданова: Искам да остана Учител

Още по-вълнуващи празници и още по-успешни делници обеща новият директор на средно училище „Отец Паисий“ в Кърджали Теодора Богданова. Само преди дни тя пое поста от Златко Атанасов, след като спечели конкурс за директор на школото. „Вълнуващо“. Така с една дума определи началото на новата учебна година новоназначеният ръководител на..

публикувано на 16.09.24 в 21:57

Йовковци започнаха новата учебна година с благотворителност

Над 3 500 лв. събраха в благотворителната си инициатива за първия учебен ден "Вместо цвете, подари надежда" възпитаниците, учителите и родителите от средно училище "Йордан Йовков" в Кърджали, съобщи в ефира на Радио Кърджали директорът Людмила Чаушева. Тя припомни, че предложението е дошло от родители, учиници и учители, а точната сума,..

публикувано на 16.09.24 в 17:10
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

До 60 черни лешояда се очаква да бъдат пуснати до пет години в Източните Родопи

Черните лешояди се завръщат в българската част на Родопите. След дългогодишна работа по опазването и възстановяването на белоглавия и египетски лешояд в България, сега няколко организации обединяват усилия черните или както популярно ги наричат - картали, отново да започнат да гнездят в региона и да създадат нова колония. Очакванията на..

публикувано на 14.09.24 в 11:38