Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връзките след 40: Партньорът със собствено лично пространство е по-атрактивен

Любовта изключва власт, контрол, манипулация и зависимост, казва терапевта Мариана Василева


Повечето връзки, които не могат да прескочат десетгодишен период, се провалят и завършват с раздяла.
След фойерверките на влюбването, отглеждането на деца и градеж на кариера, какво се случва с любовта? Времето след 40 може да бъде и възможност за обновление, преоткриване на партньора и създаване на отношения на друго ниво. Да сложим фокуса отново върху партньора и да видим с кого всъщност живеем - кой е този човек, в кого се е превърнал, какво у него още ме вълнува и привлича. Не да се отегчим, а да се вдъхновим и заредим от общуването, докосването и сексуалността. Връзката ни с партньора метафорично може да се сравни с раждането и отглеждането на дете - процес на периодични и закономерни кризи, които създават условия за преминаване от едно в друго състояние и ниво на развитие. След 40-годишна възраст обикновено сме преживели кризата на първата, третата, на седмата година и двойката навлиза в „тийнейджърска възраст“ - време на бунт, преразглеждане и преформулиране на установените правила и стремеж да проявим настоящото си Аз в рамките на партнирането с другия. Някои отношения не издържат проверката на устоите и се разпадат, а други достигат нов апогей в развитието си. Как да навлезем в този етап на връзката си, без да се разбием в айсберга на пропуснатото, непоисканото, недоизказаното - изследва Марияна Вълчева - психотелесен терапевт, по време на своето изложение на тема "Любовта след 40 - да влюбим партньора отново в себе си". Тя изнесе лекцията по време на фестивала "Животът след 40".

"Двойки, които са в партньорство с любов, са по-здрави, живеят от 5 до 10 години повече, справят се по-добре със своята професионална реализация, в материален план също. Партньорството е най-добрият начин да се справим с житейските и стресови несгоди. Децата, отгледани от родители, свързани с любов, също като тях са по-здрави, по-успешни и успяват да изградят добри партньорства".

Същевременно обаче, "само една четвърт от хората заявяват, че са щастливи в партньорствата и над 50 % от браковете завършват с развод".

"Първо да кажем кои отношения можем да определим като любов. Любовта предполага двама души да се познават достатъчно добре и да се приемат такива каквито са. Любовта предполага да има уважение и зачитане между двамата и всеки един от партньорите да способства развитието и усъвършенстването на другия".

Любовта изключва също така власт, контрол, манипулация и зависимост. Два са типовете избор на партньор - от нарцистичен тип, когато партньорът има качества, които искаме да притежаваме или искаме да притежаваме - идеалния Аз. Другият тип избор на партньор се нарича от обгрижващ тип - фигура, която ни покровителства, грижи се за нас, дава ни подкрепа. Това е клопка, защото има неравнопоставеност в двойката.

Всяка една връзка преминава през няколко различни етапа - първият това е на ембиотичната свързаност. Когато сме влюбени, искаме да прекарваме всяка една минута с партньора, да бъде той част от целия ни живот, виждаме го изключително в позитивна светлина, с розови очила.  Този етап продължава около 1 година. След това следва едно диференциране, което е здравословно.

В третия етап, на индивидуация ставаме автономни, започваме да откриваме своето лично пространство във връзката, да се занимаваме с хобитата, които ние обичаме, да си имаме и свой приятелски кръг.

Четвърти етап - етап на договорена взаимна свързаност. Хем сме автономни и отделни личности, хем се поставяме в услуга на това да поддържаме тази връзка със своите отговорности и задължения.

Само че какво се случва по този път? Като срещнем другия, го откриваме като едно съкровище, което винаги ще ни разбира, ще ни подкрепя, ще си обменяме любов и всичко, което ни е нужно. Само че пропускаме един много важен момент. В етапа на диференциране и показване на истинската ни същност, в контакта с другия изплуват много наши страхове, много наши проекции, да виждаме в него майка си и баща си,  да проектираме ситуации с предишните си партньори, в които не сме се случвали добре. Това е един особен и трънлив процес. Тук могат да се пропукат отношенията, ако очакваме винаги всичко да минава гладко. Според Клариса Пинкола Естес / "Бягащата с вълци" / "Смъртта е част от всяка връзка".

Какво умира? Умират илюзиите, очакванията ни, умират всички нереалистични виждания. По тази причина повечето партньори не могат да прескочат този десетгодишен период.

Очакваме нещата да се разрешат, без да бъдем активни.

ЖЕНАТА ОБИКНОВЕНО Е ЕМОЦИОНАЛНИЯТ ВОДАЧ В ДВОЙКАТА

Защото "повече се интересуваме от въпросите на човешката душа, по-приемащи сме, култивираме това търпение, което е нужно, за да се изгради връзката. Това се случва с осъзнатост и много, много работа върху отношенията, с честност, с даване пространство на другия".

КАК ДА ПРОРАБОТИ ВРЪЗКАТА

Първо, правилно да поставим фокуса върху връзката. Първо сме ние самите, и сме длъжни да се погрижим за себе си и да сме чувствителни към потребностите ни. Никой не  е в нашето тяло и не знае по-добре от нас от какво имаме нужда. Честно да комуникираме, да не очакваме партньора да се сети, и да не го натоварваме с излишни очаквания. Често искаме той да бъде всичко за нас - и партньор, и любовник, и баща, и да върши някакви работи в къщи. Мъжете имат по-простички нужди и необходимости.

Да си имаме свое лично пространство, да се захранваме дори в дистанцията, защото тя е много важна във връзката. Емоционалната близост изисква сигурност, и това е много добра база за партньорства. Само че еротиката във взаимотношенията, тази чувственост, се ражда от дистанцията. Когато всеки си има лично пространство, в което се подхранва, и прави неща, които са интересни  и вълнуващи и по този начин изглежда по-атрактивен".

ВТОРОТО НЕЩО, КОЕТО НИ КАРА ДА СМЕ ПРИВЛЕЧЕНИ, ДА ИМА НОВОСТИ, ДА ИМА ИЗНЕНАДИ

Третото е, да имаме малко дистанциране от партньора. Дори чисто физически - някъде да отидем за два-три дни, дори в рамките на един ден. Да не спираме да се съблазняваме, но не в еротичния смисъл, а да внимаваме в другия, да виждаме неговите потребности.

По публикацията работи: Радка Петкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Марияна Стоянова, Заместник-директор на СУ „Йордан Йовков“; Диляна Гюрова, Експерт програми и проекти във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“; Людмила Чаушева, Директор на СУ „Йордан Йовков“ и Ирина Илиева, Оперативен директор, Изпълнителен директор (2023-2024) във фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (от ляво надясно)

Добра практика по предприемачество показаха йовковци на национален форум

Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..

публикувано на 25.11.24 в 19:39

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 24.11.24 в 17:51

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22