След десетгодишно прекъсване, тази есен предстои отново археолози да започнат проучване на светилището при момчилградското село Татул. Кога ще е началото на разкопките все още не е ясно, заради сложната ситуация в държавата. Сигурно е обаче, че ще се случат благодарение на финансирането, отпуснато от Община Момчилград. В това увери кметът Илкнур Кязим. „Тракийското светилище е гордост и за жители и гости на общината“, каза тя. По думите й десетки хиляди туристи годишно посещават историческото място, свързвано с името на митичния Орфей. „Проведохме срещи и с Регионалния исторически музей, имаме подписано споразумение за работа по светилището“, допълни кметът. Според нея държавата трябва да насочи вниманието си към тези обекти, които са с национално значение. „Надявам се, че въпреки трайната политическа и икономическа криза в страната, наред с останалите кризи, Министерството на туризма трябва да насочи своето внимание и ангажираност към обекти като Татул и най вече за развитието на туризма в крайгранични планински и полупланински селски райони“, коментира Илкнур Кязим.
Тракийското светилище е само е един от елементите на недвижимата културна ценност при село Татул. Това припомни Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей в Кърджали по повод предстоящото възобновяване след десетгодишно прекъсване на проучването на археологическия комплекс. Старините в района на момчилградското село са направени публично известни от краеведа Никола Иванов в 30-те години на миналия век, припомни още тя. Очаква се тази година да бъде проучена сграда, покрита с керемиди. „Целта е да разкрием това съоръжение, да се опитаме да изясним неговите функции – дали то е елемент от светилищния комплекс, дали е синхронен със светилището, с кой от периодите на живот на светилището е синхронен, така че интересни задачи стоят пред нас. Това е начало на проучването и ако се окаже, че там има старина с по-големи размери, се надяваме, че и през следващия сезон Общината ще подкрепи проучването в този най-представителен паметник на територията на община Момчилград“, допълни тя.
Надеждите са планираните дейности по проучването на Татул да започнат в началото на септември. Сумата е малка и ще се работи с около десет – дванадесет души. „Скромна откъм мащаби на проучванията година, може пък да се окаже, че с по-малко ще имаме по-интересни резултати. Да си го пожелаем“, заключи Даниела Коджаманова.
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478