Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 27 юли пътуваме до Турция само с лични карти

Одрин
Снимка: Нахит Догу

Българското външно министерство съобщи, че от вечерните часове на 27 юли е започнало допускане на български граждани с валидни лични карти на територията на Турция.

„По информация на Генералното консулство на Република България в Одрин, предоставена от Областната дирекция по сигурността на Одрин и от ръководството на ГКПП-Капъкуле, от вечерните часове на 27 юли 2022г. е започнало допускане на български граждани с валидни лични карти на територията на Република Турция“. Това се посочва в официалното съобщение на външното ни ведомство. 

Влизането в страната с валидна лична карта, издадена от България,  е позволено при пътувания с цел туризъм или транзитно преминаване, когато не се касае за развиване на търговска или икономическа дейност.

Шофьорите на тежкотоварни автомобили следва да продължат да пътуват с валидни паспорти, независимо дали преминават транзитно или крайната им дестинация е в Република Турция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Два свята …

Това са два репортажа за инвалидна количка и платформа за повдигането ѝ, за две човешки съдби, преплетени с тези на другите, за два урока, които получаваме от живота. Дали ще ги научим, зависи от нас. Двете ситуации се развиват в центъра на Кърджали на около 500 – 700 метра разстояние. Двете са свързани с житейска мъдрост, с умението за..

публикувано на 07.02.25 в 22:49
И в най-отдалечените кътчета на планината слушат радио.

Радиото и хората на Родопите

Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота.  Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..

обновено на 28.01.25 в 12:48

"Родопската гъсеница" – влакът, който пресича времето и планината

"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната  Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..

публикувано на 24.01.25 в 10:33

Тютюнът в Кран - традиция, спасение или надежда? (видео)

С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена.  Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..

публикувано на 12.01.25 в 17:10

Дължим ли такси за синята зона по отменени разпоредби в общинска наредба?

Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба.  Отменените текстове за синята..

обновено на 08.01.25 в 11:16

Величко Карабоюков и Виктор Авренлиев извадиха Богоявленския кръст от водите на Арда (видео)

33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..

публикувано на 06.01.25 в 10:08
Снимка: Прессекретариат на президента

Послание за единение отправи президентът в новогодишното си слово

Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..

публикувано на 01.01.25 в 09:08