Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Математическо мнозинство в парламента не е работещо

Страхил Делийски
Снимка: Личен фейсбук профил

Скептицизъм за създаването на работещо мнозинство в 48-то Народно събрание, което да излъчи и редовно правителство, изрази в коментар за Радио Кърджали политологът Страхил Делийски. По думите му при толкова много политически субекти в парламента са възможни много варианти на мнозинство. "Големият въпрос е не толкова какъв вариант ще бъде реализиран, а как евентуално следващо мнозинство изобщо ще може да функционира. Да приемем, че се получи все пак някакъв консенсус по отношение на необходимостта на това да се сформира мнозинство и правителство, то много трудно този консенсус ще бъде поддържан след това в процеса на вземане на решения, защото от една страна ние ще имаме сложни политически конфигурации, които ще стоят зад този консенсус. От друга страна ние ще имаме една изключително ниска степен на начално доверие към кабинет, сформиран чрез подобен консенсус и практика. Това прави задачата на което и да е мнозинство изключително тежка", каза Делийски.

По думите му ние сме в парадоксална ситуация. Според социолозите между 70 и 80 процента от хората у нас очакват и искат да се състави мнозинство и правителство. "В същото време обаче, сигурно е, че поне такъв ще е делът от гражданите, които ще са срещу това правителство и мнозинство, независимо какво е то", коментира политологът. Обществото ни е силно разделено, липсват и лидери. "Ние нямаме политически партии, имаме проекти и клиентелистки организации и интересите им не са интересите на някакви социални групи, а са обикновено интересите на някакви корпоративни спонсори", допълни експертът.

"Идеята за демокрация години наред беше унищожавана по един категоричен начин и ние берем плодовете на това систематично унищожаване. Партията, която получи най-много гласове не може по никакъв начин да създаде контекст, в който да бъде подкрепена, да събере около себе си някакво мнозинство, защото ГЕРБ бяха партията, която в голяма степен се разправяше с българската демокрация през тези години и сега на свой гръб виждат резултатите от тези свои действия", каза още политологът Страхил Делийски.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07