Адвокат Марияна Евтимова, изпълнителен председател на фондация П.У.Л.С коментира неприетите от депутатите промени в Закона за защита от домашно насилие, както и генезиса на насилието, предлаганите промени, особеностите на жертвено-насилническите отношения.
"Обикновено като причина се изтъква, че няма политическа воля. Не мога да коментирам дали е така, това съм чула, но когато говорим за домашно насилие, аз винаги казвам, че това е феномен, който трябва да се разбира и към който трябва да се подхожда експертно. И ми се струва, че дори народните представители трудно разбират необходимостта от спешни промени в нашето законодателство, за да има ефективна подкрепа на хората, пострадали от насилие. Тъй като този закон е по-мащабен, той включва и превенция, а превенцията включва специализирани програми за работа с извършители".
За случаите на насилие по време на пандемията, специалистът заяви :"Тъй като в България все още не се води статистика за случаите на домашно насилие. Това би могло да стане, ако се приемат промени в Закона за защита от домашно насилие. Но ние, като работеща организация, каквато е фондация П.У.Л.С, и която работи с жертви от насилие, бихме могли да кажем, че през времето и след епидемичната обстановка, случаите на насилие ескалириха. През времето на пандемията повече случаи достигаха до нас по електронната ни поща, по телефоните,......но не се спряха консултациите в нито един момент. Но след
КАТО СЕ ПРОМЕНИ ЕПИДИМИЧНАТА ОБСТАНОВКА, ЕСКАЛАЦИЯТА БЕ НАЛИЦЕ
Нашият екип трудно отреагира и отработва случаите, които имат нужда от подкрепа, тъй като вече чувствителността на обществото е по-различна".
Според адвокат Евтимова: "Когато не се говори за насилието, хората "приемат, че това е норма". "Тогава те не търсят помощ и подкрепа. Семейните ценности са такива, че жената да се подчинява на мъжа или пък мъжът да упражнява своите функции", казва още адвокат Евтимова.
Закона за защита от домашно насилие датира от 2005 година, отбеляза адвокат Евтимова. В работна група, в която участва Министерството на правосъдието и експерти, са предложени поправки. Предвижда се разширяване на предметния обхват на закона - добавят се специализираните услуги за работа с пострадали, и специализирани програми за работа с извършители на насилие. Гореща телефонна линия, консултативни центрове, защитени жилища. Разширяват се и мерките за защита, като се предвижда насилника да не общува по телефона и други устройства с жертва. Въвеждаше се и възможност за отнемане на оръжие.
ПРЕДВИЖДА СЕ ЕДИННА СТАТИСТИКА
В домашното насилие няма никаква логика, казва адвокат Евтимова. Жертвите трудно взимат решение да подадат жалба,
ЗАЩОТО ИМ СЕ ВМЕНЯВА ВИНА, ТЕ ИЗПИТВАТ СРАМ И БЕЗИЗХОДИЦА
Жертвите са и хора, които нямат достатъчно доходи.
"Когато говорим за насилническо-жертвенска връзка ние говорим"
ЗА ФОРМА НА ЗАВИСИМОСТ
Тази зависимост е толкова силна, че човек сам не може да излезе. Нужна е външна намеса.
КОГАТО СЕ ГОВОРИ ЗА ЛЮБОВ В ТАКИВА ОТНОШЕНИЯ, ТОВА ОБЪРКВА
Ръката, която дава, която храни, която милва, е и ръката, която удря, и това обърква хората, особено пък децата. Границата между насилието и любовта е много тънка.
Чуйте интервюто на Радка Петкова.
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478