Адвокат Марияна Евтимова, изпълнителен председател на фондация П.У.Л.С коментира неприетите от депутатите промени в Закона за защита от домашно насилие, както и генезиса на насилието, предлаганите промени, особеностите на жертвено-насилническите отношения.
"Обикновено като причина се изтъква, че няма политическа воля. Не мога да коментирам дали е така, това съм чула, но когато говорим за домашно насилие, аз винаги казвам, че това е феномен, който трябва да се разбира и към който трябва да се подхожда експертно. И ми се струва, че дори народните представители трудно разбират необходимостта от спешни промени в нашето законодателство, за да има ефективна подкрепа на хората, пострадали от насилие. Тъй като този закон е по-мащабен, той включва и превенция, а превенцията включва специализирани програми за работа с извършители".
За случаите на насилие по време на пандемията, специалистът заяви :"Тъй като в България все още не се води статистика за случаите на домашно насилие. Това би могло да стане, ако се приемат промени в Закона за защита от домашно насилие. Но ние, като работеща организация, каквато е фондация П.У.Л.С, и която работи с жертви от насилие, бихме могли да кажем, че през времето и след епидемичната обстановка, случаите на насилие ескалириха. През времето на пандемията повече случаи достигаха до нас по електронната ни поща, по телефоните,......но не се спряха консултациите в нито един момент. Но след
КАТО СЕ ПРОМЕНИ ЕПИДИМИЧНАТА ОБСТАНОВКА, ЕСКАЛАЦИЯТА БЕ НАЛИЦЕ
Нашият екип трудно отреагира и отработва случаите, които имат нужда от подкрепа, тъй като вече чувствителността на обществото е по-различна".
Според адвокат Евтимова: "Когато не се говори за насилието, хората "приемат, че това е норма". "Тогава те не търсят помощ и подкрепа. Семейните ценности са такива, че жената да се подчинява на мъжа или пък мъжът да упражнява своите функции", казва още адвокат Евтимова.
Закона за защита от домашно насилие датира от 2005 година, отбеляза адвокат Евтимова. В работна група, в която участва Министерството на правосъдието и експерти, са предложени поправки. Предвижда се разширяване на предметния обхват на закона - добавят се специализираните услуги за работа с пострадали, и специализирани програми за работа с извършители на насилие. Гореща телефонна линия, консултативни центрове, защитени жилища. Разширяват се и мерките за защита, като се предвижда насилника да не общува по телефона и други устройства с жертва. Въвеждаше се и възможност за отнемане на оръжие.
ПРЕДВИЖДА СЕ ЕДИННА СТАТИСТИКА
В домашното насилие няма никаква логика, казва адвокат Евтимова. Жертвите трудно взимат решение да подадат жалба,
ЗАЩОТО ИМ СЕ ВМЕНЯВА ВИНА, ТЕ ИЗПИТВАТ СРАМ И БЕЗИЗХОДИЦА
Жертвите са и хора, които нямат достатъчно доходи.
"Когато говорим за насилническо-жертвенска връзка ние говорим"
ЗА ФОРМА НА ЗАВИСИМОСТ
Тази зависимост е толкова силна, че човек сам не може да излезе. Нужна е външна намеса.
КОГАТО СЕ ГОВОРИ ЗА ЛЮБОВ В ТАКИВА ОТНОШЕНИЯ, ТОВА ОБЪРКВА
Ръката, която дава, която храни, която милва, е и ръката, която удря, и това обърква хората, особено пък децата. Границата между насилието и любовта е много тънка.
Чуйте интервюто на Радка Петкова.
И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..
Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..
Здравейте, в този благодатен и красив, но и студен ден от мен, Радка Петкова. Пригответе се за среща с любимото предаване "Вкусен следобед" - два часа хубава музика и приятни преживявания с любимия епизод днес, неделя. В първата част на предаването, след малко, ще чуем кои са финалистите от конкурса "Читател на годината" на Регионалната библиотека,..
В село Могиляне на Тюркян чешма и тази година ще се проведе възпоменателен митинг по повод 40 години от Възродителния процес. Организатор е община Кирково. Кметът Шанаси Сюлейман обобщи програмата за Радио Кърджали: "Много рано сутринта в джамията в село Могиляне почва мевлид за жертвите, след което ще бъдат захранени хората, които ще бъдат там..
Наскоро фентъзи авторката Весела Фламбурари се върна от салона на детската книга във Флоренция. И още куп хубави новини - тя издаде книга съвместно с илюстратора от "Дъга" Петър Станимиров - "Злато от Загрей". Има сакрални места в България, в които са открити прекрасни древнотракийски артефакти . Тайнственото присъствие на тези места..
Повече чуйте в прикачените файлове
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478