Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Дуньо Дунев: Електронна рецепта по телефона? Кому е нужно?


Електронната бяла рецепта вече може да се издава и през мобилен телефон, стига съответният лекар да е инсталирал новото приложение, разработено от „Информационно обслужване“. То беше представено от ръководствата на здравното министерство и Министерството на електронното управление. Идеята е даден лекар да може да изписва електронна рецепта, когато не е пред компютър, но има мобилно устройство в себе си. 

Пациентите могат да бъдат улеснени като рецептата се сподели с тях по вайбър или по друг канал. Когато отидат в аптеката, те могат да получат бърз достъп до своите лекарства.

Тази иновация на двете министерства притесни част от лекарите, а други бяха по-скоро "за". Председателят на регионалната колегия на БЛС в Стара Загора д-р Генка Пейчева, коментира, че това ще спре аптеките да заменят лекарства.

Д-р Каролина Златева, заместник-председател на сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна, информира, че не  е провеждана анкета сред членовете на сдружението, за да се поиска мнението им. Според нея също така, тази възможност не е приложима за личните лекари.

………………………………………………………………………………….

Как стоят нещата в Кърджали? Няма брожение сред гилдията, във връзка с възможността да се изписва бяла електронна рецепта по телефон, каза д-р Стоян Петков, председател на РК на БЛС в Кърджали. Не изглежда обаче редно тя да се дава на пациент, който не е прегледан. Този метод за изписване на лекарства е по-скоро подходящ за хора с хроничните заболявания. Засега не съм чул да има проблем, допълни д-р Петков. Въпреки това д-р Петков смята, че е по-добре да има и други възможности – тоест хартиена рецепта, която не би трябвало да се зачерква. Не е за пренебрегване и че голяма част от личните лекари са застаряващи, и те ще се затруднят с приложението. "На места това изглежда невъзможно и неразумно, само този вариант би направил нещата много трудни", заключи лекарят.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Не могат да ни задължат да изписваме електронна рецепта от разстояние. Лекарят може ли да ходи навсякъде, повлякъл и цялата хартиена документация със себе си, попита риторично д-р Дуньо Дунев, който работи в труднодостъпен район в Ардинско и поясни, че без да има и амбулаторен лист, това се обезсмисля, защото подписът на пациента трябва да стои под него. За него това тази възможност е реформа на парче и по-скоро предизборен ход. Отделно лекарят трябва да попита или да види в системата, какви лекарства взима пациента, за да "няма умрели пациенти" заради взаимодействащи си лекарства.

"Парцелирана медицина, само създава затруднения. Дали е таблет, компютър, някакъв вид, от кабинета е много лесно. Но как ще стане на улицата, как ще стане на село. Лекарят откъде да знае, всеки пациент какви лекарства взима. Така че това са идеи на хора, които не работят тая медицина". 

"Защо трябва да е по телефона, това е медицина, нали? Няма да вземеш химикалката  и да му напишеш рецептата, ами дай по телефона. Каква е логиката на това. Ето, ние правим промени. Защо е нужно? 

"Какво му е улеснението на пациента, че няма да получи рецепта, написана на ръка, ами по телефона. То за пациента няма никакво обяснение, даже не може да разбере това нещо, как така няма рецепта, ама има рецепта...." При по-възрастните мисленето е такова: "Моето джипи ми се подиграва, аз една рецепта му иска, а той не дава.....", допълва д-р Дунев.

Рецепта не може да бъде дадена, докато не се даде амбулаторен лист, и пациента не се подпише под него, напомня лекарят. 

Според д-р Дунев, нововъведението трябва да бъде използвано чак когато се въведе електронното здравно досие.

Какво е нужно още в здравеопазването, за да има смисъл изписването на електронна рецепта по телефона, и защо той е толкова категоричен в мнението? 



По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклор от Родопите оживява в Сладун – празник с песните на Кичка Савова

Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..

публикувано на 19.04.25 в 14:30

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11