Лазарки огласиха с песни тази сутрин Кърджали. Деветокласнички от ЕГ "Христо Ботев" с ръководител Мария Митрева влязоха в дворове на къщи в града, за да възродят старата българска традиция. Момичетата Елица, Виолета, Михаела, Виктория, Кериме, Ачелия, Моника, Нехир, Андреа и Мария-Анна пяха традиционни песни за празника и наричаха за здраве и благополучие.
Първо влязоха в дома на своята учителка Мила Георгиева, преподавател по немски език. Тя ги посрещна с добре дошли благодари им, че са донесли на дома й добро, даде им по монета с пожелание да са здрави, като желязо и ги покани да извият кръшно хоро насами улицата. Минаваха автомобили, които търпеливо ги изчакваха и им се радваха. През цялото време момичетата бяха придружавани от двама кавалери Езхан и Ефе, които им бяха приготвили импровизирана люлка и стоически подлагаха мъжко рамо, за да се полюлеят момите, както повелява традицията.
Възрастни съседи наизлязоха да погледат и да се порадват на младостта. Те се умилиха и споделиха през сълзи, че съжаляват, задето в младите си години не са могли да отбелязват старите български обичаи. „Роден съм преди 87 години на Лазаровден“, сподели възрастния стопанин. „Да са живи и здрави, толкова ме зарадваха. Нека да продължават такива обичаи. Хубаво е. красиво е. вълнуващо е. нека да се запази“, допълни съпругата му.
В съседната къща, където, оказа се, има и момък, девойките бяха посрещнати от домакините. Една от тях, Кристина Димитрова, разказа на лазарките поверие за празника. А кошниците на добровестниците бяха напълнени с дарове.
Навсякъде, където влязоха лазарките, домакините посрещнаха с радост благопожеланията и ги одариха, като ги поканиха догодина да не ги пропускат пак.
Момичетата и момчетата минаха по централни улици на Кърджали и достигнаха до пазара. Хора излизаха от магазините и къщите си, за да се порадват на пъстрия момичешки букет. На пазара попяха, полюляха се на празнична люлка и потанцуваха. На хорото им се хванаха даже продавачи и купувачи, тръгнали на пазар в ранната съботна утрин, за да подготвят празничната трапеза. Навсякъде, откъдето минаха лазарките бяха посрещнати с одобрение, усмивка и пожелание да продължат традицията. „Цялата настръхвам. Такава хубава гледка е. аман с тази Америка. Нещо българско да остане. Давайте го по телевизията това, дето го казвам. Какво е това Хелоуин? Ние си имаме такива хубави традиции, останали от старо време. Развълнуваха ме до дъното на душата“, сподели кърджалийка. Навсякъде, щом се появеше пъстрата лазарска група, хората изваждаха телефоните си и ги снимаха.
През цялото време Юлияна, която от години живее в Лондон, съпровождаше момичетата. „Бях много емоционално заредена. Дори се разплаках на първото място, където спряхме, хората като излязоха. Очевидно при мен носталгията е доста силна. Децата ме накараха да се разчувствам. За мен е превъзходно, че традициите се възстановяват и то от млади хора. И сега, в момента, като говоря, очите ми се пълнят, защото, може би, душата има нужда от това“, не скри емоциите си гостенката.
Момичетата пуснаха венците си в реката, както повелява традицията, с пожелание за здраве и благополучие както на тях, самите, така и на всички кърджалийци.
Накрая обобщиха: „Беше много вълнуващо и забавно. Емоцията е неописуема. Едно изключително преживяване“.
„Всеки трябва да усети настроението за Великден още от Лазаровден, от Цветница. Хората им се радваха. И сега се вълнувам, защото видях сълзи от радост в очите на хората“, каза Мария Митрева в отговор на въпрос защо вместо да си стои у дома и да си почива във ваканцията си е направила труда да организира тази емоция на децата си.
В тези благодатни дни на Великия и спасителен пост и в очакването на Възкресението искам да помоля всички хора да се обединим отново и да съучастваме , както сме го правили при много други случаи, за да спомогнем храм „Св. Архангел Михаил“ да стане едно райско място за последно сбогом с нашите покойници . Призивът отправи отец Николай..
На 3 април започва ремонт на кръстовището между бул. „Беломорски“ и улиците „Булаир“ и „Капитан Петко Войвода“ в Кърджали. Предвижда се четириклонното кръстовище да бъде преобразувано в кръгово, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. По време на строителните дейности ще бъде ограничено преминаването на тежкотоварни превозни средства над 15 тона..
Н.Пр. Жоел Мейер, посланик на Франция в България, Люк Ливи, директор на Френския институт в София и Йоан Терийо, аташе по институционално сътрудничество във френското посолство, бяха гости на Радио Кърджали. Те посетиха община Ардино, а след това имаха среща в ЕГ "Христо Ботев" в Кърджали, където до преди няколко години се изучаваше..
Между красивите скали и тракийските култови обекти на територията на община Кирково, които привличат хиляди туристи всяка година, предстои да бъде изградена фотоволтаична система, която ще заеме площ от близо 77 дка. Този проект предизвика реакции и разгорещени дискусии сред местни жители и природозащитниците. Тракийският скален култов комплекс..
Народният култ към Свети Тодор на Балканите обединява всъщност култовете към двама християнски светци, живели през ІV век – св. Теодор Стратилат и св. Теодор Тѝрон. "Тодоровата седмица по принцип се смята за "хаталия", лоша, опасна, обяснява етнологът доц. Петя Банкова от БАН. В миналото този период – от Сирни Заговезни до Тодоровден – е бил..
“Адмирации за управленското решение на нашия кмет, защото според мен е много важно да запазим такава инфраструктура, която сме наследили”, заяви в ефира на Радио Кърджали бившият областен управител Илия Илиев по повод намерението на Община Кърджали да поиска теренът на старото летище в кв. “Гледка” от държавата, за да изгради ново. Според бившия..
“Най-вероятно Общината има намерение да изгради летище за по-малки самолети, които да летят в рамките на страната и се използват предимно за туризъм”. Това коментира за Радио Кърджали авиомеханикът Станислав Ковачев, който от години работи за международни авикомпании, във връзка с намерението на Община Кърджали да изгради ново летище на мястото на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478