Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Саръев:  Да сме благодарни на Спасителя и да учим децата си на вяра

Доброто трябва да се прави мълчаливо, без да се афишира

5
Нов иконостас посреща миряните в църквата "Св. Успение Богородично" в кв. Гледка
Снимка: Галина Стефанова

Да обичаме нашия Господ, Иисус Христос, да сме благодарни за Неговата саможертва, защото Той даде и живота си за нашето спасение. Той затова и дойде, за да ни изкупи от греха, да ни оздрави човешката природа и да ни върне в онова състояние, което беше отпреди грехопадението и да извърши спасителните и изкупителни дела, с каквито беше натоварен от Неговия Отец Небесен“. Това е посланието на Велики петък, каза в ефира на Радио Кърджали отец Боян Саръев, предстоятел на храма „Свето Успение Богородично“ в кв. Гледка в Кърджали.

Според наблюденията му хората не разбират духовните послания на Страстната седмица, а и не само. Повече се интересуват от материалността на празника – от храната и питиетата.

Родителите трябва да водят децата си в храма дори те, самите, да не са твърде канонични вярващи, счита отец Саръев.

Храмът посреща Великденските празници основно обновен. Монтиран е нов иконостас, нови тапети-стенописи, които са от стъклофибър.

Модерната и старите технологии съжителстват мирно в храма.

Хубава е така обновена църквата. Изглежда още по-внушителна, категорични са миряните, които я посещават.

Не идвам често в храма, но винаги, когато почувствам вътрешна потребност, го правя, каза кърджалийка.

„Ние сме вярващи хора. Прекрасно е. Дано всички църкви така се поддържат. Да са красиви, приветливи. Чисто. С цветя. Много ни харесва“, казаха сем. Александрови от Димитровград, които често идват на това свято място. „Младите хора трябва по-често да ходят на църква и да се молят за здраве, за щастие, защото по-хубаво от вярата в Бог няма“, категоричен е синът на сем. Александрови.


Лиляна Дънкън

След обновяването храмът е много по-красив, много по-силен, по-величествено изглежда, каза Лиляна Дънкан, която от години живее в Америка. Срещнах я в пангара (мястото в църквата, където се продават свещите). „Да работиш върху духовността на един народ е най-важното, защото всичко оттам започва – по-малко духовност, повече проблеми. Ако хората вярваха, както би трябвало да вярват, като спазват Божиите заповеди, нямаше да имаме толкова много проблеми в държавата“, смята Лиляна. Според нея вярата у нас не е много искрена, има лицемерие и мода. „Идваме се молим в храма, за добро, за хубаво. Едновременно стова, когато излеземзапочваме да се държим зле, започваме да проявяваме омраза. Не на всеки помага вярата.  Помага му, докато е в църквата. Когато излезе, забравя за какво се е молел“, сподели наблюденията си Лиляна. Според нея хората в Америка вярват искрено и се учат на това от детството си. Имат и традиции. При нас, в България не е така, тук все още има много атеисти, допълни тя. Отивайки да живее в далечната страна, изборът й за населено място се ръководел от това дали има православен храм, защото „отиваш в чужда държава, ако нямаш църква, ако нямаш вярата, ще ти бъде още по-трудно, отколкото ти е“. Личен проблем в детството я е обърнал към църквата. „И така намерих Бога“, разкри Лиляна. „Дори и да не си вярвал, ако Господ има план за тебе и реши, че ще те обърне към него, се случва, независимо какви са твоите планове, Неговите са по-важни“, категорична бе Лиляна.


Модерни иконописи от стъклофибър обновиха изцяло интериора в Църквата

Той пък е на Христова възраст. Живее в Пловдив, но е роден в Кърджали. Срещнах го също в пангара. Беше вече запалил свещ, беше се помолил, но сега се бе върнал, по думите му - за да вземе на жена си няколко малки иконки. Разговорихме се. Не се срещат много често млади хора, които искрено да носят добродетелите, на които се учим от деца. Разказа, че е имал трудно детство. Когато бил съвсем дете, баща му станал приятел с чашката и в някакъв момент майка му, за да спаси себе си и децата си, събира куфарите и заминават. Той е едно от дузината деца, които отец Боян Саръев и презвитера Красимира приемаха безвъзмездно на трапезата в църквата преди години. Сега си е дошъл, защото баща му си отива, макар че, както призна не без болка, никога в годините не е проявил бащина загриженост. Но сподели също, че „ако не беше алкохола, той със сигурност би бил най-добрият баща на този свят“. Винаги, когато може, се връща в храма. И дарява, „за да подпомагам добротата, която някога е направена за мен да продължи да се прави за други деца, дори да осигуря само една порция за дете в нужда, както аз някога съм бил дете в нужда“. Това са спомени, които няма да се изтрият никога. Той, самият, вече е родител. Осиновил е детето на съпругата си. То има проблеми и „всяко нещо за него е урок“. Като баща, би го учил на доброта, да вдигне паднал, както и той е получавал подадена ръка за помощ.

Вярата става все по-комерсиална, все повече за рейтинг, но вярвам, че все още има хора, които влизат в храма и са откровени, когато палят свещ и дават молитвата си“, не губи надежда младият благодетел. Не иска да споменавам името му, защото доброто трябва да се прави без да се казва.

Модерната и старите технологии съжителстват мирно в храма.


Ето, с такива хора, с такива лични истории може да се срещне човек, отивайки в храма.

Всички истории са в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да живееш без лекар на село, оцеляване на ръба

Само две от определените по Областна здравна карта девет лекарски практики за община Ардино са заети. Двамата общопрактикуващи лекари са в общинския център Ардино. Останалите седем практики в селата Бял извор, Жълтуша, Падина, Млечино, Горно Прахово, Чубрика и Боровица стоят незаети от години. Всъщност, доскоро в Боровица имаше семеен лекар,..

публикувано на 21.10.24 в 17:35

Кърджали отбелязва 112 години от освобождението си

С празнична програма през целия ден, кърджалийци ще отбележат днес 112 години от освобождението на града. От 11:00 часа по традиция цветя и венци ще бъдат поднесени първо пред паметника на генерал Васил Делов, като освободител на града.  Програмата ще продължи с шествие на представителните блокове на учебните заведения, което ще постави..

публикувано на 21.10.24 в 10:09

Очаква се решение на НКЖИ за нова жп спирка в рамките на град Кърджали

Около 350 подписа са събрани за разкриването на нова жп спирка в кърджалийския квартал Веселчане. Подписката стартира преди около месец по инициатива на кърджалийката Соня Кирева. Всичко започва от един пост в социалната мрежа Фейсбук с призив кърджалийци, а и всички които използват "Родопската гъсеница", както наричат железницта в региона, да се..

публикувано на 26.09.24 в 11:42

Д-р Фикри Гюлестан: Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията

Д-р Фикри Гюлестан счита, че разцеплението в ДПС е оздравителен процес. Пирова е победата на "ДПС - Ново начало" при регистрацията, заяви той пред Радио Кърджали. Тази пирова победа няма да работи в дългосрочен план. За регистрацията на "ДПС - Ново начало" д-р Гюлестан казва, че мачът е бил свирен по-рано. И глухият, и всеки нормален гражданин знаят как..

публикувано на 13.09.24 в 14:26

За изминалото денонощие в Кирково е измерено най-голямото количество дъжд

86,6 литра е най-голямото количество дъжд, което е паднало за изминалото денонощие в област Кърджали. То е измерено в Кирково. Това съобщи за Радио Кърджали Красимир Христов - дежурен метеоролог в Хидрометеорологичната обсерватория в Кърджали. В Джебел измереното количество за 24 часа е близо 27 литра, в Ардино 40 литра, в Крумовград 16, каза..

публикувано на 11.09.24 в 12:37
На мястото на двете дървета на общинския тротоар пред имота на ул.

Няма разрешителни за отсечените три дървета на ул. "Брацигово" в кв. "Студен кладенец", твърди слушател

Три дървета са отсечени от строителна фирма на ул. "Брацигово" в кв. "Студен кладенец" в Кърджали, сигнализира нашият слушател Димитър Димитров, който живее там. Според него това е станало без необходимите разрешителни от страна на община Кърджали.  И трите дървета са на възраст над 50 години и са можели да бъдат запазени. Две от тях са общинска..

публикувано на 16.08.24 в 18:00